/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

אלרגיה לחתולים או כלבים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

טיפול בחתולים ובכלבים

ידידים כלואים מעולם החי

מניעת ריבוי-יתר של
בעלי חיים

המרפאה הניידת לעיקור/סירוס

מכלאות ומקלטים
לבעלי חיים

אמצעי חירום

אלרגיה לחתולים או כלבים

כשחתול או כלב הולכים לעולמם

בזיכרון, בליטוף, בהוקרה
(אנגלית)

הצטרפות
או תרומות

  

למה אני אלרגי?

טעות נפוצה אחת היא האמונה שהאדם אלרגי לפרוותו של בעל החיים. אבל תגובה אלרגית נגרמת בדרך כלל על ידי הקשקשים של החתול או הכלב. הקשקשים הם תאי עור מתים שנושרים כששכבת העור החיצונית מחדשת את עצמה, תהליך נורמלי וקבוע. תחלופה זו מהירה יותר אצל בעלי חיים שסובלים מבעיות בעור כגון עור יבש והפרשת חלב (סבוריאה). חתול עלול לפעמים לגרום לאלרגיה שכלב אינו גורם לה, משום שקשקשי החתול קלים וקטנים יותר והם נשארים זמן ארוך יותר באוויר יחסית לקשקשי הכלב.

 

ריר ושתן על פרוותם של כלבים וחתולים גם הם מקור אפשרי לאלרגיה. כשהפרווה מתייבשת נושרים מעליה חלקיקים ומתעופפים באוויר. תרכובת שמכונה Fel D1 שקיימת בריר של חתולים ומופרשת גם על ידי בלוטות העור שלהם עלולה לגרום לאלרגיה.

 

מהם התסמינים (סימפטומים)?

כ-15 אחוז מהאוכלוסייה אלרגיים לחתולים או כלבים וסובלים מגרוד בעיניים, אף נוזל, אסטמה, גירוי בעור או פריחה.חומרת האלרגיה תלויה בכמות גורמי האלרגיה שהאדם נחשף אליהם. וכמות זו תלויה בגודלם של החתול או הכלב, משום שאם בעל החיים גדול יותר קרוב לוודאי שהוא ישיר מעליו יותר קשקשים.

 

האם קיימים כלבים או חתולים שאינם גורמים לאלרגיה?

כל הכלבים והחתולים משירים מעליהם קשקשים גורמי אלרגיה וכל בעל חיים עם פרווה או נוצות עלול לגרום לאלרגיה. כלבים שעוברים רחצה וחפיפה קבועים משירים פחות קשקשים. לחתולות פחות  Fel D1 מאשר לחתולים. חתולים וכלבים שמשירים פרווה בכמות גבוהה יגרמו קרוב לוודאי לאלרגיה משום שכמות גדולה יותר של פרווה המכוסה בריר וקשקשים תתפזר בבית. אבל כל עוד אתם שואבים אבק בקביעות, מסירים את האבק בעזרת מטלית ושוטפים את הבית אין כל סיבה שבעל חיים שמשיר פרווה בכמות רבה יהווה בעיה יותר מאשר חתול או כלב אחר.

 

איך אוכל להקל על תסמיני האלרגיה שלי?

קיימים דברים רבים שתוכלו לעשות כדי להפחית את כמות גורמי האלרגיה ולהקל על תסמיני האלרגיה שלכם.

 

טיפול בבעל חיים: שמרו על בריאות העור של הכלב או החתול שלכם. האכילו את ידידכם מעולם החי במזון מאיכות טובה ובתוספי חומצות שומן. מחקרים טוענים שרחיצת החתול או הכלב מידי מספר שבועות מסייעת בהפחתת כמות גורמי האלרגיה שמתפזרים באוויר.

 

ניקוי הבית: שלטו בכמות האבק והקשקשים בבית על ידי סילוק השטיחים, הפחתת מספר הרהיטים המרופדים ורחיצת חפצים שעשויים מחומרים שעלולים ללכוד בתוכם קשקשים של בעלי חיים. תוכלו גם להתקין מסנן אוויר מאיכות גבוהה (HEPA) בביתכם. שאבו אבק ושטפו את הרצפות בקביעות. חומרים מסוימים, כגון חומצה טאנית 3% הורסים את גורמי האלרגיה בשטיחים מבלי להזיק לשטיחים עצמם.

 

נטילת תרופות: קיימות היום צורות מסוימות של תרופות שמסוגלות להקל על תסמיני אלרגיה. זריקות נגד אלרגיה פועלות על ידי הפחתה הדרגתית של רגישות המערכת החיסונית של האדם לגורמי אלרגיה אצל חתולים וכלבים (תרפיה חיסונית). יש לקבל זריקות נגד אלרגיה פעם בשבוע משך מספר חודשים, ואחר כך ניתן בדרך כלל להשתלט על האלרגיה בעזרת זריקה אחת לחודש. בסופו של דבר עשויים סימני האלרגיה להעלם לגמרי. קיימות היום בשוק תרופות חדשות רבות שעוזרות בהקלה על תסמיני האלרגיה. תרסיס (ספריי) לאף העשוי מסטרואידים מקל על הגירוי באזור הסינוסים ומפחית את הדלקת שגורמת לשיעול, נשימה כבדה ולחץ בחזה. קיימות גם תרופות רבות נגד אסטמה, ובהן תרסיסים ומשאפים. אנטיהיסטמינים מונעים נזלת בלתי פוסקת וגירוי בעיניים. אדם שסובל מאלרגיה יכול בהחלט לחיות באושר עם ידיד מעולם החי עם התרופה המתאימה, שיטות ניקוי טובות של הבית וחתול או כלב בריאים.

 

האם ניתן למנוע אלרגיה?

מחקרים שבוצעו לאחרונה מראים שקיימות דרכים למניעת אלרגיות מסוימות. מחקר שבוצע בשנת 2002 ופורסם בכתב העת של האגודה הרפואית האמריקאית הגיע למסקנה שחשיפה לשנים או שלושה כלבים או חתולים בילדות המוקדמת תפחית את הסכנה של התפתחות אלרגיה מאוחר יותר.1  כתב העת לרפואה של ניו אינגלנד מצא שילדים שגדלים בבתים נקיים מאד נוטים יותר לאסטמה ולאלרגיה מאשר ילדים שגדלים בחוות ובבתים נקיים פחות.2 מחקר שבוצע בלנסט הראה שילדים באוסטריה הכפרית ונחשפים לסוסים ולאורוות לפני שמלאה להם שנה אחת סובלים מאסטמה וקדחת השחת בשיעורים נמוכים מאד.3

 

מדענים טוענים שמערכת חיסונית צעירה ללא כל חיידקים תתחיל לתקוף דברים שאינם חיידקים, כגון קשקשים של בעלי חיים. אפילו מחקרים שלקחו בחשבון היסטוריה משפחתית, עישון ומשתנים אחרים אישרו שחשיפה מוקדמת לחתולים, כלבים ומקורות אחרים של גורמי אלרגיה מסייעת בהגנה על ילדים מהתפתחות אסטמה או אלרגיה בגיל מאוחר יותר.

  

לראש הדף

  


הערות שוליים

1 E.L. Peterson, C.C. Johnson, & D.R. Ownby, "Exposure to dogs and cats in the first year of life and risk of allergic sensitation at 6 to 7 years of age," JAMA, Aug 2002; 288: 963-972.

2 S. Weiss "Eat dirt – the hygiene hypothesis and allergic disease," NEJM, Sep 2002; 347: 930-931.

3 C. Braun-Fahrlander et al, Children's Hospital, Salzburg, Austria, "Exposure to farming in early life and development of asthma and allergy: a cross-sectional survey," Lancet, 2001. 358 (9288): 1129-1133.