/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

פצעי נשיכה דלקתיים אצל חתולים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מה המניע לקרבות בין חתולים?

חתולים הם בעלי חיים מאוד טריטוריאליים. הם נלחמים בחתולים אחרים כדי להגן על תחום המחייה שלהם או כדי להרחיבו. במהלך קרבות אלו נושכים החתולים זה את זה, ולכן מדובר בתופעה נפוצה, במיוחד אצל חתולים המסתובבים בחוץ. במקרים רבים מתפתחת בפצע דלקת המתישה מאוד את החתול, במיוחד אם אינה מטופלת כראוי. פצעי נשיכה שכיחים יותר אצל חתולים זכרים מאשר אצל נקבות.

  

החתול הזכר שלי מסורס. מדוע הוא ממשיך להילחם?

חתולים מסורסים ופוריים נבדלים ביניהם בדחף להרחבת תחום המחייה שלהם. חתולים פוריים אינם מסתפקים בשליטה על השטח שסביב מקום מגוריהם, אלא חותרים ללא הרף להרחיב את גבולות תחום המחייה שלהם. השאיפה להגדלת הטריטוריה לצד הרצון למנוע כניסת אורחים בלתי קרואים לשטח שלהם גורמת למלחמות אין-סופיות עם חתולים אחרים.

  

לעומתם, חתולים מסורסים מסתפקים בשטח מחייה קטן סביב מקום מגוריהם או בתוכו, אך גם הם יגנו בחירוף נפש על תחום מחייה זה בפני חדירה של חתול זר. גם חתולות, הן פוריות והן מעוקרות, מגנות בצורה דומה על תחום המחייה שלהן.

  

מה ההבדל בין נשיכות כלבים וחתולים?

כאשר כלב נושך חתול או כלב אחר, שיניו חודרות את שכבת העור והוא מהדק אותן ומנער את ראשו. עורו של המותקף נתלש בדרך כלל, ובמקום נפער פצע גדול. לעומת זאת, כאשר חתול נושך חתול אחר, שיניו אמנם חודרות דרך העור אך הוא מרפה את אחיזתו במהירות. התוצאה היא מספר חורי נשיכה קטנים בעור, כשקוטר כל אחד מהם הוא כקוטר שן חתול. חורים אלו מתאחים בתוך מספר שעות, וכולאים תחתיהם חיידקים מפיו של החתול התוקף. כעבור 24 שעות כמעט שלא ניתן לזהות את חורי הנשיכה.

  

כיצד נהפכים פצעים אלו למורסות מוגלתיות (אבצס)?

החיידקים הכלואים מתחת לעור החתול המותקף עשויים להתרבות משך מספר ימים לפני הופעת סימני דלקת. הסימנים השכיחים ביותר לדלקת הם נפיחות וכאב במקום הנשיכה; במקרים רבים הם ילוו בעלייה בחום.

  

כאשר העור באזור פצעי הנשיכה רופף, תיווצר במקום מורסה מוגלתית. באזורים בהם העור מתוח, כגון ברגל או בזנב, תתפשט הדלקת בתוך הרקמות ותגרום לנפיחות וכאב; זוהי דלקת הרקמה התת-עורית (cellulitis).

  

איך מטפלים בפצעי נשיכה דלקתיים?

ישנן מספר דרכים לטפל בפצעי נשיכה דלקתיים. כאשר ידוע שהחתול נפצע פצעי נשיכה בקרב, יש להביאו לבדיקה בבית חולים לבעלי חיים. מתן אנטיביוטיקה בתוך 24 שעות יעצור ברוב המקרים את התפשטות הדלקת והתפתחות המורסה.

  

במקרה שחלפו מספר ימים מאז הקרב, סביר להניח שהתפתחה מורסה. חייבים לנקז את המורסה, אם דרך פצעי הנשיכה ואם על ידי חיתוך העור שמעל המורסה. לעיתים נדרשת החדרת צינורית ניקוז פלסטית שתמנע את סגירת הפצע ותאפשר ניקוז מלא של המוגלה.

  

כל עיכוב בהבאת החתול לבדיקה יגרום להחרפה במצב המורסה. המורסה תוסיף ותגדל, והעור שמעליה יאבד בהדרגה מחיוניותו עד שינשור לגמרי. במצב זה יידרש טיפול מורכב ויקר יותר, הכרוך ברוב המקרים בתפירה, טיפולים וניתוחים חוזרים לסגירת העור שמעל הפצע ואף ניתוח קוסמטי. בכל מקרה של פצעי נשיכה יש להביא את החתול לבדיקה אצל וטרינר ללא דיחוי.

  

הטיפול ילווה במתן אנטיביוטיקה בזריקה ו/או דרך הפה. המורסה נרפאת בדרך כלל תוך 2-5 ימים. במקרה שמתפתחת דלקת ברקמה התת-עורית (cellulitis) ולא מורסה, אין אפשרות לנקז את המוגלה מכיוון שהדלקת אינה מרוכזת בנקודה אחת. במקרה כזה יהיה הטיפול האנטיביוטי הפתרון היחיד. דלקת ברקמות נרפאת בקצב איטי יותר מאשר מורסה, על פי רוב תוך 3-7 ימים.

  

לראש הדף

  

האם פצעי נשיכה עלולים לגרום לבעיות נוספות?

נשיכה היא אחת הדרכים העיקריות להדבקת חתולים בלוקמיה של חתולים (Feline Leukemia Virus FeLV). מכיוון שהנגיף הגורם מחלה זו מצוי בריכוז גבוה ברוקם של חתולים חולים, נשיכה בידי חתול חולה זהה למעשה להזרקה של נגיף הלוקמיה.

  

כאשר חתול שלא חוסן כנגד לוקמיה של חתולים מפתח דלקת בפצע נשיכה, מומלץ לבדוק האם נדבק בנגיף הלוקמיה. הנגיף נזקק לשבועיים-שלושה של התרבות עד שהוא מגיע לרמות המאפשרות זיהוי בבדיקה, ולכן יש להמתין פרק זמן כזה עד לביצוע המבחן. במקרה שתוצאות המבחן שליליות, יש לחסן את החתול כנגד המחלה.

  

גם נגיף כשל חיסוני של חתולים (Feline Immunodeficiency Virus FIV), המכונה נגיף האיידס של החתולים, מועבר על ידי נשיכות. לנגיף זה תקופת דגירה ממושכת, ולכן תוצאות מבחן לגילוי הנגיף עלולות להיות שליליות משך חודשים ארוכים ואף שנים. משום כך אין טעם לבצע בדיקה כעבור שבועיים-שלושה. עם זאת, כאשר חתול היה מעורב כבר בעבר במלחמות חתולים, בדיקה לגילוי נגיף זה עשויה להראות שהחתול נושא את הנגיף בו נדבק באירוע שהתרחש חודשים רבים קודם לכן.

  

במקרה שפצע נשיכה אינו מחלים תוך מספר ימים, צריך לפעמים לחפש סיבה סמויה לכך. נגיפים שונים, כולל נגיפי לוקמיה וכשל חיסוני של חתולים, מדכאים את המערכת החיסונית ומסבכים את תהליך ההחלמה של החתול מן הדלקת. יש לבצע בדיקת דם לאיתור נגיפי הלוקמיה והכשל החיסוני של חתולים; במקרה שמתקבלות תוצאות שליליות, ייתכן שיהיה צורך לבצע בדיקות נוספות בחיפוש אחר הסבר מתקבל על הדעת.

  

כיצד ניתן למנוע התפתחות מורסות דלקתיות אצל החתול שלי?

  • יש לצמצם לחלוטין (או עד כמה שניתן) את מספר ההזדמנויות בהן מתירים לחתול לצאת מן הבית.
  • יש לסרס חתולים לפני הגיעם לגיל ששה חודשים.
  • יש להביא את החתול לבדיקה וטרינרית בכל פעם שמתגלים סימני פציעה או חבלה, עוד לפני התפתחות מוגלה.
  • יש להשלים את הטיפול האנטיביוטי על פי המינון ומספר המנות שנרשמו למטופל.

הוראות:

  • אין לאפשר לחתול לצאת מן הבית עד לריפוי מלא של המורסה.
  • יש להשלים את הטיפול האנטיביוטי על פי המינון ומספר המנות שנרשמו למטופל.
  • ניקוז המוגלה מן המורסה צפוי להימשך מספר ימים. החתך בעור אמור להתאחות כעבור 2-5 ימים. יש להקפיד על ניקיון האזור ולהשתמש במי חמצן, וכן במשחה אנטיביוטית במקרה שניתנה. יש למנוע זיהום האזור בחול מארגז הצרכים.
  • אין לתת לחתול תרופות הנמכרות ללא מרשם רופא. אספירין וטיילנול עשויים לגרום להרעלה אצל חתולים.
  • כשבועיים-שלושה לאחר הפציעה יש להביא את החתול לבדיקה לגילוי נגיף לוקמיה של חתולים. במקרה שהתוצאה שלילית, יש לחסן את החתול כנגד המחלה. הדבקה בנגיף לוקמיה של חתולים ניתנת למניעה.

לראש הדף