/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

דלקת שלפוחית השתן (Cystitis) אצל חתולים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

דלקת שלפוחית השתן אצל חתולים

המונח דלקת שלפוחית השתן (Cystitis) הינו מונח כללי, המתייחס בין היתר לסוג שכיח של דלקת השלפוחית המופיע אצל חתולים, זכרים ונקבות כאחד. מחלה זו מוכרת גם כתסמונת אורולוגית של חתולים (FUS – Feline Urologic Syndrome) או מחלת דרכי השתן התחתונות אצל חתולים (FLUTD – Feline Lower Urinary Tract Disease).

   

מחלה זו פוגעת בשלפוחית השתן (ולא בכליות), ובמהלכה נוצרים גבישים זעירים ומופיע דם בשתן. בדרך כלל תחול עלייה יחסית בתדירות מתן השתן על ידי החתול, אך ירידה בכמות, טיפות ספורות בכל פעם. לפעמים מבלבלים בין תופעה זו לבין עצירות.

 

חתולים רבים יטילו שתן מחוץ לארגז הצרכים הקבוע שלהם, ולעיתים קרובות יעדיפו לצורך כך משטחים קשים כגון מרצפות, שיש, כיורים ואמבטיות. אין להעניש את החתולים על השתנה מחוץ לארגז הצרכים שלהם.

 

מה גורם לדלקת שלפוחית השתן אצל חתולים?

גורם המחלה לא זוהה באופן מוחלט. אצל כלבים ובני אדם, זיהומים בקטריאליים הינם הגורם הנפוץ ביותר לדלקת שלפוחית השתן, אך אצל רוב החתולים הלוקים במחלה לא נמצאים חיידקים בשתן. הועלתה השערה שסוגים מסוימים של מזון יבש לחתולים הינם גורם אפשרי למחלה, אך השערה זו נדחתה. עם זאת, התברר שמזונות יבשים רבים עלולים להחריף את המחלה לאחר התפרצותה. וירוס ההרפס הואשם אף הוא בגרימת המחלה, וייתכן שאפשרות זו תוכח בעתיד. למרות שנערכו מחקרים מקיפים בנושא, עדיין אין וודאות לגבי הגורם הבלעדי לדלקת שלפוחית השתן.

 

האם עיקר הקושי במחלה הוא שתן דמי והתאמצות במתן שתן?

אצל רוב החתולים הלוקים בדלקת בשלפוחית השתן מוצאים דם בשתן ואי-נוחות עד כאב במתן שתן. הכאב אינו חזק ברוב המקרים, אך עלול להחמיר בהעדר טיפול.

 

חתולות עלולות לפתח בשלפוחית השתן אבנים בקוטר של עד 1.2 ס"מ, ויש צורך בהתערבות כירורגית להוצאתן. אצל חתולים זכרים עלולים להתפתח גבישים בכמות כזו שתגרום לחסימת השופכה (הצינור הדק המוביל את השתן אל מחוץ לגוף). חסימת השופכה מונעת ריקון השלפוחית. במקרה שהחסימה אינה מטופלת בתוך 48 שעות, ימותו רוב החתולים מקריסת כליות ומהצטברות רעלים שלא הופרשו מן הגוף באמצעות הכליות. מכיוון שהשופכה אצל נקבות רחבה יותר יחסית, סכנת חיים עקב חסימה מלאה מתרחשת באופן כמעט בלעדי אצל חתולים זכרים.

 

כיצד מטפלים בדלקת בשלפוחית השתן?

הטיפול במחלה ניתן לכל חתול בהתאם לשינויים המופיעים בשתן (רמת pH, גבישים, דם וכדומה), סוג הגבישים המצויים בשתן, הסימפטומים הקליניים (מאמץ או תכיפות במתן שתן וכדומה) ומציאות או העדר אבנים בשלפוחית השתן או חסימה בשופכה.

 

כל עוד אין אבנים בשלפוחית או חסימה בשופכה, ניתן ברוב המקרים להתגבר על המחלה באמצעות טיפול תרופתי מתאים. בדיקת שתן תאפשר לבחור בתרופה המתאימה. דיאטה מיוחדת, המתוארת להלן, תסייע להמיס את הגבישים בשתן ולזרז את ההחלמה.

 

במקרה של חסימת השופכה אצל זכר, מוחדר קתטר לתוך שלפוחית השתן, תחת השפעת הרדמה קצרת טווח. לעיתים קרובות משאירים את הקתטר במקומו כ-24 שעות. החתול משוחרר מבית החולים כאשר חולפת הסכנה לחסימה חוזרת, וברוב המקרים יום או יומיים לאחר הוצאת הקתטר. במקרה של קריסת כליות ורעלת, יהיה צורך בעירוי נוזלים והמשך האשפוז.

 

מהו משך הטיפול?

בתום הטיפול הראשוני, תתבקשו להתקשר או להביא את החתול כעבור 7-10 ימים לביקורת ולבדיקת שתן חוזרת. ביקורת זו חשובה ביותר מכיוון שלמרות השיפור לכאורה בהרגשתם הכללית של חלק מן החתולים, עדיין יופיעו אצלם דם או גבישים בשתן. הפסקת הטיפול התרופתי אך ורק על פי התרשמות שטחית ממצב החתול עלולה להיות מוקדמת מדי ולגרור התדרדרות במצבו הרפואי.

 

לראש הדף

  

האם דלקת בשלפוחית השתן עלולה לחזור על עצמה?

חתולים רבים לוקים במחלה שוב ושוב, ונראה כי יש להם רגישות מיוחדת לדלקת בשלפוחית. זוהי אחת הסיבות לחשד שהמחלה נגרמת על ידי וירוס. משום כך, חשוב להקפיד על דיאטה מיוחדת מכאן ואילך.

 

האם יש דרך למנוע חזרה של המחלה?

במגמה לנסות ולמנוע את חזרת המחלה יש לנקוט בשני צעדים:

  • הגבישים השכיחים ביותר הנמצאים בשתן נקראים struvite. גבישים אלו נמסים בשתן חומצי. לפיכך, הפיכת שתן החתול לחומצי יכולה להיות אמצעי מניעה יעיל. ישנם סוגי מזון ותרופות המיועדים למטרה זו. מאידך, במקרה שהגבישים המופרשים אצל החתול אינם מסוג struvite, עלולה החמצת השתן להגביר את סיכויי הישנות המחלה. לכן, חשוב להשתדל מאוד לקבל ניתוח מעבדתי של הרכב גבישי השתן. זהו הצעד החשוב ביותר לקראת מניעת סיבוכים בעתיד.
      
  • יש לצמצם את צריכתם של סוגי מזון יבש מסוימים על ידי החתול. מזון יבש אמנם אינו גורם לדלקת בשלפוחית השתן, אך מספר מחקרים הראו שצריכת הנוזלים הכוללת של החתול מצטמצמת כשהוא ניזון בעיקר ממזון יבש. ירידה בצריכת הנוזלים גורמת לשתן מרוכז יותר במינרלים וחומרים נוספים העלולים לתרום להישנות דלקת בשלפוחית. מזון משומר יכול לסייע בהגדלת צריכת הנוזלים ובדילול השתן.

למרות המלצה זו, אנו מודעים לכך שחתולים רבים אינם אוהבים מזון משומר, ולמזון היבש יתרונות חשובים מאוד. לפיכך, כאשר דלקת שלפוחית השתן חוזרת בתדירות מועטה בלבד ולעיתים רחוקות, עשויים יתרונות אלה להיות משמעותיים יותר.

 

אילו סיבוכים עלולים לנבוע מחסימת השופכה?

הסיבוך השכיח ביותר עקב חסימת שופכה הוא רפיון (atony) של שרירי שלפוחית השתן, כלומר חוסר יכולת של שרירי דופן השלפוחית להתכווץ ולהפריש את השתן מן הגוף. תופעה זו מתרחשת כאשר השרירים נמתחים באופן קיצוני. רוב החתולים הסובלים מחסימת שופכה אינם מגיעים למצב של רפיון השרירים, אך כאשר מופיע סיבוך כזה, הוא מחייב אשפוז ממושך יותר. ברוב המוחלט של המקרים יחזרו השרירים לגמישותם ולתפקודם הקודם, אך הדבר יכול לארוך מספר ימים ועד שבוע.

 

סיבוך נוסף המתרחש מדי פעם הוא נזק לכליות. למרות שדלקת שלפוחית השתן אצל חתולים אינה משפיעה על הכליות באופן ישיר, הגדלה מופרזת של השלפוחית עלולה לגרום לחזרה של שתן לתוך הכליות וליצירת לחץ כזה שיגרום לכליה נזק זמני או בלתי הפיך. במקרה כזה, יידרש אשפוז ממושך לטיפול בנזק הכלייתי. טיפול רב עוצמה יביא להחלמת הכליות ושיבתן לתפקוד מלא אצל רוב החתולים.

 

חשוב לציין כי שני הסיבוכים המתוארים לעיל, רפיון שרירי השלפוחית ונזק כלייתי, נגרמים באופן ישיר על ידי הגדלה מוגזמת של השלפוחית. ניתן למנוע את שתי הבעיות על ידי זיהוי מהיר של הבעיה וטיפול רפואי מיידי.

 

החתול הזכר שלי סבל מספר פעמים מחסימת השופכה. האם ניתן למנוע את התופעה?

ניתן לבצע אצל חתולים זכרים הסובלים מחסימה חוזרת של השופכה פיום כירורגי של השופכה באזור החיץ (אורטרוסטומיה פריניאלית – (perineal urethrostomy). מטרת הניתוח היא להסיר את החלק הצר של השופכה, בו מתרחשת החסימה על פי רוב. הניתוח ימנע אומנם הישנות של חסימת השופכה, אך לא ימנע לחלוטין הישנות דלקות בשלפוחית השתן, אם כי אלו יהיו קלות יותר בדרך כלל.

 

הליך כירורגי זה מבוצע גם במקרה שחסימת השופכה היא בדרגת חומרה שאינה מאפשרת חידוש זרימת שתן בהיקף נורמלי או במקרה של הצרה בלתי הפיכה של השופכה.

 

שינוי כירורגי של השופכה יגדיל את רגישות החתול לדלקות בקטריאליות ולאבנים בשלפוחית השתן. לפיכך, ניתוח כזה מומלץ רק במקרה שאמצעי מניעה או טיפול אחרים נכשלו. עם זאת, הסיבוכים האפשריים בעקבות הניתוח אינם מסכני-חיים כמו חסימת שופכה, ולכן התערבות כירורגית מאפשרת שיפור משמעותי אצל חתול הנזקק לה באמת.

  

לראש הדף