/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

מחלות שיניים אצל חתולים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מאילו סוגי מחלות שיניים סובלים חתולים?

מחלות שיניים נפוצות אצל חתולים כמו אצל בני אדם. ואולם, בניגוד לאדם הנפגע בעיקר על ידי מחלת העששת, הפגיעה הנפוצה ביותר אצל חתולים היא הצטברות אבנית הגורמת לגירוי החניכיים סביב בסיס השיניים ובעקבותיו לחשיפת שורשי השיניים. בהמשך התהליך מתפתחים דלקת, כאבים, חוסר תאבון (אנורקסיה), ריור ואובדן שיניים.

  

כיצד נוצרת האבנית ולמה היא גורמת?

לאחר כל ארוחה, מתפתח על השיניים במהלך מספר שעות רובד חיידקי דביק המכונה פלאק. בתוך 24 שעות מתחיל הרובד החיידקי להתקשות ולהפוך לאבנית.

  

האבנית גורמת לנזק בשתי דרכים עיקריות. ראשית, היא משמשת מצע לחיידקים המתרבים בתוך הפה. קיימות הוכחות מדעיות לכך שחיידקים מרובד האבנית חודרים לתוך זרם הדם ומוצאים את דרכם לאיברים שונים. חיידקים אלה הם בין הגורמים למחלות לב וכליות.

  

שנית, האבנית מצטברת בקו החניכיים. כאשר שכבת האבנית מתעבה, היא יוצרת מרווח בין החניכיים לבין שורשי השן. כתוצאה מכך מתרופפת אחיזת השן והיא נופלת לבסוף.

  

האם אין אמת בטענה כי אכילת מזון מסחרי יבש מונעת הצטברות אבנית?

קיימות דעות מוטעות רבות לגבי הצטברות אבנית אצל חתולים. התזונה ממלאת תפקיד בעניין. מכיוון שמזון יבש הוא פחות דביק ממזון משומר, הוא נצמד פחות לשיניים, ולכן מאט מאוד את תהליך היווצרות האבנית. ואולם, אכילת מזון יבש אינה מסירה את האבנית מן השיניים. לאחר שנוצרה שכבת אבנית, ניתן להסירה בניקוי מקצועי בלבד.

  

אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על כמות האבנית המצטברת הוא המנגנון הכימי האישי (המוכתב על ידי גורמים גנטיים ואחרים) בפה. חלק מן החתולים נזקקים לניקוי אבן מדי שנה, ואחרים יכולים להסתפק בניקוי פעם בכמה שנים.

  

מה עושה האבנית לשיניים?

כאשר האבנית נשארת בפה, עשויים להתחולל מספר תהליכים.

 1. האבנית תיצור מרווח בין החניכיים לבין שורשי השיניים. הרחקה זו מאפשרת התרופפות השן מאחיזתה בתוך הלסת והתפתחות דלקת במכתש השן. השיניים יתנדנדו ויפלו או יצטרכו להיעקר.
     
 2. הזיהום יתפשט בפה ויגרום לדלקת חניכיים (gingivitis), דלקת שקדים (tonsillitis) ודלקת בלוע (pharyngitis). אמנם אנטיביוטיקה עשויה לדכא את הדלקת באופן זמני, אך כל עוד האבנית נשארת בפה, עתידה הדלקת להתחדש במהרה.
    
 3. הזיהום בפה יחדור לזרם הדם ויתפשט לשאר חלקי הגוף. מקורן של חלק מדלקות הכליות והלב הוא בפה.

  מה כולל ניקוי אבן משיני החתול?

ניקוי נאות של השיניים והסרה מושלמת של רובד חיידקי השן ושכבת האבנית מחייב שיתוף פעולה מלא מצד המטופל.

 

לכן ניקיון יסודי של השיניים מחייב הרדמת החתול. בהרדמה אמנם טמון תמיד סיכון מסוים, אך סמי ההרדמה החדשניים וציוד המעקב המתקדם הנמצאים כיום בשימוש מצמצמים מאוד סיכון זה, גם בטיפול בחתולים מבוגרים יותר.

 

בחלק מן המקרים, בהתאם לגיל החתול ולמצבו הרפואי הכללי, מומלץ לבצע לפני ההרדמה ספירת דם ובדיקת דם להדגמת תפקודי אברים שונים בגוף.

 

גיל החתול ותוצאות בדיקת התפקודים יכולים להצביע על צורך במתן עירוי נוזלים תוך ורידי או תת עורי במהלך ההרדמה וניקוי האבן.

 

תהליך ניקוי האבן משיני החתול מורכב מארבעה שלבים:

 1. הסרת האבן (Scaling) מעל ומתחת גבול החניכיים, המבוצעת בעזרת מכשירים ידניים וציוד ניקוי על-קולי.
 2. ליטוש (Polishing) מחליק את פני השיניים והופך אותם לעמידים יותר בפני הצטברות מחודשת של אבנית.
 3. שטיפה (Flushing) מסלקת את האבנית החופשייה מן השיניים ומסייעת להרחקת החיידקים החיים בסביבת האבנית.
 4. טיפול פלואור (Fluoride Coating) מקטין את רגישות השן, מחזק את האמאיל ומצמצם את קצב הצטברות האבנית בעתיד.

הערה: לעיתים הצטברות האבן והתרופפות השן מגיעים לרמה כזו שהסרת האבנית גורמת לשן ליפול במהלך ניקוי האבן. אם כן, האבנית היא זו שהחזיקה את השן במקומה!

  

שיניים רופפות גורמות לכאב, לאי-נוחות, לדלקות ולריח רע מהפה, ולכן חייבים להסירן בכדי לשמור על בריאות החתול. לחתולים יש 30 שיניים, וחסרונן של כמה ואפילו של הרבה לא יפגע ביכולת החתול לאכול. מפתיע לגלות כי חתולים יכולים להסתדר מצוין גם בלי שיניים כלל.

  

אני מעונין לקבוע תור לניקוי אבן לחתול שלי. במה זה כרוך?

על החתול להיות בצום ממזון מן השעה 18:00 בערב שלפני הטיפול, וממים – משעת חצות בלילה שלפני הטיפול.

  

בערב שלאחר הטיפול אין לאפשר לחתול לצאן מן הבית, ויש להגן עליו ולדאוג שיהיה רגוע, כדי למנוע תאונות (נפילות וכדומה) לפני התאוששות מלאה מן ההרדמה. אם הדבר אינו אפשרי, ניתן לפעמים להשאיר את החתול במרפאה למשך הלילה.

  

אין להגיש לחתול מזון ומים משך שעה לאחר החזרה הביתה. במהלך הערב יש להאכילו ולהשקותו במנות קטנות, ולחזור לתזונה מלאה רק למחרת בבוקר, לאחר התאוששות מלאה מן ההרדמה.

  

במקרה שניתן לחתול טיפול אנטיביוטי יש למלא אחר ההוראות ולהשלים את מתן המנה כולה.

  

כיצד ניתן למנוע הצטברות אבנית על שיני החתול?

לאחר ניקוי האבן, מומלץ לנקוט במספר פעולות שיסייעו להאט את תהליך הצטברות רובד החיידקים והאבנית:

 • צחצוח שיניים הוא הדרך היעילה ביותר להסיר את רובד חיידקי השן לפני שהוא הופך לאבנית. מומלץ להשתמש במברשת שיניים ומשחה המותאמים במיוחד לחתולים. בקשו אותם מהוטרינר שלכם. יש לצחצח שיניים מדי יום, אך ברור כי לא כל החתולים מוכנים לכך.
    
 • במקרים מסוימים ימליץ הוטרינר על שטיפות דנטליות לצמצום מספר החיידקים בפה. הוטרינר יציע לכם תמיסת שטיפה מתאימה וינחה אתכם לגבי השימוש בה.
    
 • ניקוי אבן מקצועי משיני החתול מדי 6-12 חודשים או בכל פעם שרואים שמתחילה להצטבר אבנית בפה, מביא לרוב החתולים תועלת רבה מאוד. הטיפול מצמצם את הנזק לחניכיים ולשורשי השיניים ומסייע במניעת אובדן שיניים.

לראש הדף