/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

דלקות אוזניים אצל חתולים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

האם דלקות אוזניים (אוטיטיס) אצל חתולים הן תופעה שכיחה?

זיהומים בתעלה החיצונית של האוזן (האוזן החיצונית) הנגרמים על ידי חיידקים או פטריות שכיחים אצל כלבים אך אינם מופיעים בתדירות גבוהה אצל חתולים. סוג זה של זיהומים מכונה otitis externa – דלקת האוזן החיצונית. נראה כי חתולים פרסיים והימלאיים רגישים יותר לדלקות אוזניים מאשר גזעי חתולים אחרים.

  

מהם הסימנים לדלקת אוזניים?

חתול הלוקה בדלקת אוזניים סובל מאי נוחות ומרגישות בתעלות אוזניו. החתול מטלטל את ראשו בניסיון להיפטר מן הלכלוך והנוזלים באוזניו ומגרד אותן. לעיתים קרובות מתפתחים אודם מקומי, מראה דלקתי אופייני וריח דוחה. כן תיתכן הפרשה שחורה או צהבהבה.

  

האם סימנים אלו אינם מעידים בדרך כלל על קרדיות אוזניים?

קרדיות אוזניים יכולות לגרום לחלק מן הסימנים המתוארים, כולל הפרשה שחורה, גירוד וטלטול הראש. ואולם, הידבקות בקרדית האוזן שכיחה בעיקר אצל גורים. רוב מקרי קרדית האוזן אצל חתולים בוגרים מתרחשים בעקבות הצטרפות גור נושא קרדיות למשק הבית. קרדיות אוזן יוצרות לפעמים סביבה מארחת נוחה להתפתחות דלקת משנית, חיידקית או פטרייתית. לפעמים הקרדיות מספיקות להעלם לפני שהחתול מגיע לוטרינר, אך דלקת האוזניים החריפה נותרת בעינה.

  

מכיוון שמדובר בתסמין דומה המעיד בדרך כלל על דלקת, האם אני יכול לרכוש בעצמי תרופה מתאימה, מבלי לקחת את החתול להיבדק?

דלקות אוזניים יכולות להיגרם על ידי מספר חיידקים שונים וסוג אחד של פטרייה לפחות. לא ניתן להתאים תרופה לטיפול בדלקת מבלי לברר את הגורם המדויק שלה. בחלק מן המקרים, יכול הגורם לדלקת האוזן להיות גוף זר או גידול בתעלת האוזן. טיפול תרופתי בלבד לא יפתור בעיות אלו. בנוסף, חייבים לבדוק את החתול ולוודאי שעור התוף לא נפגע. מתן תרופות מסוימות לחולה הסובל מקרע בעור התוף עלול לגרום לאובדן השמיעה. בדיקה זאת נעשית על ידי הוטרינר בלבד, במרפאתו.

  

איך מחליטים באיזו תרופה להשתמש?

ראשית, נבדקת תעלת האוזן בעזרת אוטוסקופ, מכשיר בדיקה הכולל עדשה מגדילה ואור. בעזרתו ניתן לראות בבירור את תעלת האוזן. בדיקה זו מאפשרת לוטרינר לקבוע אם עור התוף שלם ואם מצויים גופים זרים בתוך התעלה. במקרים בהם האוזניים רגישות במיוחד והחתול אינו מאפשר לבודקן, ייתכן שיהיה צורך לטשטש או להרדים אותו.

  

הפעולה הבאה תהיה בדיקת משטח מתעלת האוזן כדי לזהות את הגורם לדלקת. בדיקה זאת נקראת ציטולוגיה. בדיקת המשטח דרך עדשת מיקרוסקופ מסייעת לוטרינר לבחור בתרופה המתאימה לטיפול בתעלת האוזן הדלקתית.

  

כיצד מטפלים בדלקות אוזניים?

תוצאות הבדיקה האוטוסקופית והבדיקה הציטולוגית ינחו את הוטרינר לגבי המשך הטיפול. במקרה שנמצא בתעלת האוזן גוף זר או פרעוש, יקבל החתול טשטוש כדי לאפשר את הוצאתם. כפי שהוזכר לעיל, באוזני חלק מן החתולים מצטברת כמות כזו של לכלוך שחייבים להיעזר בטשטוש או בהרדמה כדי לנקות את התעלה ולבצע בדיקה יסודית. סוג התרופה המתאים נקבע על פי תוצאת הבדיקה הציטולוגית. לפעמים נמצא בבדיקה יותר מאשר גורם אחד לדלקת (לדוגמא, חיידק ופטרייה, או שני סוגי חיידקים). במקרה כזה צריכים בדרך כלל לשלב מספר סוגי תרופות.

  

מרכיב חשוב באבחנה הוא איתור גורם סמוי להופעת המחלה. כאשר יש גורם סמוי, חייבים לזהותו ולטפל בו במידת האפשר. העדר טיפול כזה מקטין את הסיכויים להחלמה מלאה מן הדלקת. אפשרות נוספת היא שהטיפול יניב תוצאות קצרות טווח, אך המצב ישוב וידרדר במועד מאוחר יותר (בדרך כלל עם סיום הטיפול התרופתי).

  

מכיוון שדלקות אוזניים אינן שכיחות אצל חתולים, האם עלי לחשוד בגורמים אחרים?

חתולים רגילים חסינים במיוחד בפני דלקות אוזניים, ובוודאי בהשוואה לכלבים. לכן, דלקת באוזן החיצונית של חתול מעלה חשד למבנה תעלת אוזן יוצא דופן או לגורם אחר העשוי לפגוע במערכת החיסון של החתול.

  

קיימים שני נגיפים הגורמים לדיכוי המערכת החיסונית. כאשר חתול סובל מדלקות אוזניים ללא סיבה ברורה, יש לבדוק אותו ולחפש אחר שני הנגיפים הללו: נגיף לוקמיה של חתולים ונגיף כשל חיסוני של חתולים (המכונה לפעמים איידס של חתולים). לצורך הבדיקה נוטלים דגימת דם קטנה. גם חתולים סוכרתיים רגישים יותר לדלקות אוזניים מאשר יתר האוכלוסייה. מחלת הסוכרת מאובחנת באמצעות דגימות דם ושתן.

  

לראש הדף

  

מהי התחזית עבור חתול שלקה בדלקת אוזניים?

כמעט כל דלקות האוזניים הזוכות לאבחון ולטיפול נאות אצל חתולים נרפאות לחלוטין, ואולם במקרה שקיים גורם סמוי אשר אינו מזוהה ומטופל, תהיה התחזית פחות אופטימית. לפעמים נדרשת בדיקת מעקב לפני השלמת הטיפול, אך בסופו של דבר צפויה החלמה מלאה. עם זאת, מציאות של אחד הנגיפים המדכאים את מערכת החיסון תגרום לסיבוך הטיפול ותהיינה לה השלכות ארוכות טווח על הבריאות הכללית של החתול.

   

תעלת האוזן של החתול שלי סגורה כמעט לחלוטין. האם זו בעיה?

היסתמות של תעלת האוזן מתרחשת בעקבות דלקת אוזניים כרונית. קיימות תרופות לכיווץ הרקמות הנפוחות ופתיחת התעלה, והן משפיעות על חלק מן החתולים. עדיין ייתכנו מקרים שיחייבו בסופו של דבר התערבות כירורגית.

  

מהי מטרת ניתוח שכזה?

ניתוח לפתיחת תעלת אוזן סגורה נקרא כריתת אוזן לטרלית (צידית). מטרתו היא הסרת החלק האנכי (ורטיקלי) של תעלת האוזן והוצאת הרקמה הנפוחה שבתעלה האופקית. כריתת התעלה האנכית מצליחה בדרך כלל, אך קשה יותר להסיר כמויות גדולות של רקמה מתוך התעלה האופקית. בחלק מן המקרים נכרתת תעלת האוזן כולה במהלך הניתוח. בכך נפתרת בעיית התעלה, אך החתול יישאר חרש באותו צד.

  

האם הכנסת תרופה לתוך האוזן מחייבת ידע כלשהו?

בניגוד לתעלת האוזן האנושית שהיא ישרה, יש בתעלת האוזן של חתול עיקול של 90 מעלות. לכן ניתן להחדיר מקלון לניקוי אוזניים או קצה של שפופרת לתוך תעלת אוזן החתול מבלי להתקרב כלל לעור התוף.

  

חשוב שהתרופה תגיע אל החלק האופקי של תעלת האוזן. לשם כך מבצעים את הפעולות הבאות:

 1. אוחזים ביד אחת את תנוך האוזן ומושכים אותו בעדינות ישר כלפי מעלה.
    
 2. מכניסים כמות קטנה של התרופה לתוך החלק האנכי של תעלת האוזן תוך כדי החזקת תנוך האוזן במצב מוגבה. מחזיקים את האוזן באותה תנוחה כך שהתרופה תספיק לזרום כלפי מטה ולעבור את הפנייה שבין התעלה האנכית והאופקית.
    
 3. מניחים אצבע אחת בבסיס האוזן מלפנים, ואת האגודל בבסיס האוזן מאחור.
    
 4. מעסים את תעלת האוזן האחוזה בין האצבע והאגודל. צליל של נוזלים ניתזים מעיד כי התרופה הגיעה לתעלה האופקית.
    
 5. משחררים את האוזן ומאפשרים לחתול לטלטל את ראשו. תרופות המכילות מרכיב להמסת שעווה מביאות לשחרור הלכלוך ומאפשרות לחתול להוציאו באמצעות הניעור.
    
 6. אם החתול נזקק לתרופה נוספת, חוזרים על הפעולה בדיוק באותה צורה.
    
 7. לאחר הכנסת כל התרופות, מנקים את החלק החיצוני של תעלת האוזן והחלק הפנימי של תנוך האוזן בעזרת כדור צמר גפן טבול במעט מאוד אלכוהול .

החתול עלול לנער את ראשו או לשרוט את אוזניו לאחר הניקוי והטיפול. זוהי תגובה טבעית וצפויה.

  

לראש הדף