/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 

דלקת צפק מדבקת של חתולים (Feline Infectious Peritonitis – FIP)


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי דלקת צפק מדבקת (FIP)?

דלקת צפק מדבקת של חתולים (FIP) הינה מחלה הנגרמת על ידי נגיף ממשפחת ה-coronavirus. זנים שונים של נגיפי קורונה יכולים לגרום למגוון רחב של מחלות אצל חתולים, אך לרוב מדובר במחלות קלות. ייחודם של זני הנגיפים הגורמים ל FIP טמון ביכולתם לחדור לתוך סוגים מסוימים של תאי דם לבנים ולהתפתח בתוכם. תאי הדם הנגועים בנגיף נעים עם זרם הדם בכל חלקי גופו של החתול, וכאשר הם מתמקמים ברקמה כלשהי מתעוררת תגובה דלקתית חריפה. פעילות גומלין זו בין מערכת החיסון של הגוף לבין הנגיף היא היוצרת את המחלה.

 

נגיפי הקורונה מופצים באמצעות רוק וצואה של חתולים חולים. רוב החתולים נדבקים על ידי שאיפה או בליעה של הנגיף, אם במגע ישיר עם חתול נשא ואם במגע עם עצמים המזוהמים בנגיף כגון פרטי לבוש, מצעים, קערות אוכל או צעצועים.

 

הנגיף מסוגל אמנם לשרוד מספר שבועות מחוץ לגוף החתול, בתנאי סביבה רגילים, אך ניתן להשמידו בקלות בעזרת רוב חומרי הניקוי והחיטוי הביתיים. תמיסה של מלבין כלורי ביתי ביחס של 1:32 (כחצי כוס – 120 מ"ל – מלבין כלורי ב-4 ליטרים של מים) מהווה חומר חיטוי זול ויעיל.

 

האם יש קשר בין דלקת צפק מדבקת ללוקמיה של חתולים?

שתי מחלות אלה, דלקת צפק מדבקת ולוקמיה של חתולים, נגרמות על ידי שני נגיפים שונים. ייתכן שחתולים החולים ב-FIP נושאים גם את נגיף הלוקמיה של החתולים, אך מדובר בשתי מחלות שונות לחלוטין.

 

מהם הסימנים לדלקת צפק מדבקת אצל חתולים?

החשיפה הראשונית לנגיף ה-FIP אינה גורמת בדרך כלל להופעת סימני מחלה, אם כי ישנם חתולים המפתחים בעקבותיה מחלה קלה בדרכי הנשימה העליונות המאופיינת בהתעטשויות, עיניים דומעות ונזלת מימית. תיתכן גם מחלת מעיים קלה. רוב החתולים העוברים את שלב ההדבקה הראשוני מחלימים לחלוטין, אך חלקם עלולים להפוך לנשאים של הנגיף. רק אחוז קטן מן החתולים שנחשפו לנגיף מפתח בסופו של דבר מחלה קטלנית, ומרגע ההדבקה הראשונית ועד להתפרצות המחלה יכולים לחלוף שבועות, חודשים ואפילו שנים.

 

הסימנים הקליניים של מחלת FIP קטלנית יכולים להופיע באופן פתאומי (במיוחד אצל גורים), או להחמיר בהדרגה במשך מספר שבועות. אצל חתולים רבים מופיעים תסמינים שאינם ייחודיים למחלה, כגון תקופות של חוסר תיאבון, דיכאון, פרווה גסה ונוקשה, ירידה במשקל וחום.

 

דלקת הצפק המדבקת מופיעה בכמה צורות עיקריות – הצורה הרטובה (effusive FIP), הצורה היבשה (noneffusive FIP) ושילובים שונים של השתיים. הסימן האופייני העיקרי של דלקת צפק רטובה הוא הצטברות נוזלים בחלל הבטן ו/או בחזה החתול. גידול מופרז בכמות הנוזלים עלול להקשות על החתול לנשום בחופשיות.

 

התפתחות דלקת צפק יבשה היא איטית יותר בדרך כלל. הצטברות הנוזלים היא מזערית, אך ברוב המכריע של המקרים יופיעו ירידה במשקל, דיכאון, אנמיה וחום. לצדם ייתכן מבחר של סימנים המרמזים על פגיעות נוספות, כגון כשל כלייתי (צריכת מים מוגברת ותכיפות בהטלת שתן), פגיעה כבדית (צהבת), מחלת לבלב (הקאות, שלשולים, סוכרת), פגיעה עצבית (אובדן שיווי משקל, שינויים בהתנהגות, שיתוק, פרכוסים), דלקת מעיים (הקאות ושלשולים) או מחלת עיניים (דלקת, עיוורון). במקרים רבים קשה לאבחן FIP מכיוון שהתמונה הקלינית של כל חתול שונה וכוללת שילוב של סימנים הדומים לסימנים של מחלות רבות אחרות.

 

לראש הדף

  

מהם הסיכויים של החתול או החתולה שלי לחלות בדלקת צפק מדבקת במהלך חייהם?

חתולים צעירים (עד גיל שנתיים), חתולים מבוגרים יחסית (מעל גיל עשר), חתולים במצב גופני ירוד וחתולים הסובלים בו-זמנית ממחלות אחרות או מעקה ולחץ, פגיעים יותר ל-FIP. שכיחות המחלה באוכלוסיית החתולים הכללית נמוכה יחסית, וחולים בה כנראה פחות מאחוז אחד מן החתולים המגיעים לטיפול וטרינרי. שיעור התחלואה בבתי גידול מרובי חתולים כגון מכלאות ומחסות לחתולים יכול להיות גבוה בהרבה, כאשר 10%-20% מן הפרטים באוכלוסייה הפגיעה עלולים לחלות ב-FIP בתוך תקופה של מספר חודשים.

 

האם ניתן לזהות את נגיף דלקת הצפק המדבקת בבדיקות מעבדה?

בדיקות מעבדה מסוג KELA, ELISA, IFA ובדיקות לזיהוי נוגדנים בעלי כושר נטרול נגיפים יכולות לאתר נוגדנים לנגיפי קורונה אצל החתול. תוצאה חיובית בבדיקה מלמדת כי החתול נחשף בעבר לנגיף כלשהו ממשפחת הקורונה – לאו דווקא הזן המחולל FIP – ופיתח נוגדנים כנגד אותו נגיף. תוצאה שלילית משמעה שהחתול לא נחשף מעולם לנגיף קורונה מסוג כלשהו.

 

הערך המספרי של כייל הנוגדנים המתקבל בבדיקה מציין את רמת הדילול הגבוהה ביותר בסרום שעדיין נותנת תגובה חיובית. כייל נמוך מצביע על ריכוז נמוך של נוגדנים לנגיפי קורונה בנסיוב, וכייל גבוה מציין כמויות נוגדנים גדולות יותר. סיכוייו של חתול בריא עם כייל נוגדנים גבוה לחלות ב-FIP או להיות נשא של נגיף מחולל FIP אינם בהכרח גבוהים יותר מאשר אלה של חתול עם כייל נמוך. אותו חתול גם אינו מחוסן בהכרח כנגד הידבקות עתידית בנגיף ה-FIP.

 

לאחרונה פותחו שתי בדיקות חדשות המסוגלות לזהות חלקים של הנגיף עצמו. בדיקת אימונו-פרוקסידאז יכולה לאבחן FIP בדיוק רב יותר בהשוואה לבדיקות היסטופתולוגיות מסורתיות, מכיוון שהיא מאתרת תאים הנגועים בנגיף בתוך הרקמה. הבדיקה מחייבת לקיחת ביופסיה מן הרקמה הנגועה. בדיקת אנטיגנים נוספת נעזרת בטכניקת PCR - תגובת שרשרת של פולימראז (polymerase chain reaction) בחיפוש אחר המטען הגנטי של הנגיף ברקמה או בנוזלי הגוף. בדיקה זו אמנם מעוררת אופטימיות, אך טכניקת ה-PCR מסוגלת כיום לזהות רק נגיפי קורונה באופן כללי, ולאו דווקא נגיפים מחוללי FIP.

  

לראש הדף

  

האם מומלץ לבצע בדיקות לגילוי FIP לחתול שלי?

 

קביעת רמת הנוגדנים לנגיפי קורונה יכולה להועיל למגדל החתול ולוטרינר בשני מצבים עיקריים:

  • כבדיקת סינון, במטרה לאשר או לשלול את מציאותם של נוגדנים בבית גידול שטרם נבדק, ולזהות נשאים פוטנציאליים או חתולים בעלי יכולת הדבקה לפני קבלת חתול חדש למשק-בית או לבית-מחסה שדייריו אינם בעלי נוגדנים
      
  • כבדיקת עזר (ובשום אופן לא יותר מכך) לקביעת אבחנה קלינית של חתול חולה בעל תסמינים המעלים אפשרות של FIP

איך ייתכן שאותה בדיקה שנשלחה לשתי מעבדות שונות חזרה עם תוצאות שונות?

לצערנו, מעבדות רבות משתמשות באנטיגנים שונים שהוכנו בצורה שונה, וכן עשויות לפרש אחרת את מהלך הבדיקה ותוצאותיו. בהעדר בקרה קפדנית על תהליך הבדיקה יכולות להתרחש תגובות לא-ייחודיות שיגרמו לקביעת תוצאות שגויות. לפעמים קשה לדייק בפרשנות התוצאות, מכיוון שתהליך הבדיקה מתבסס על הכרעה סובייקטיבית של האדם המפענח את הבדיקה.

 

איך ניתן לקבל אבחנה וודאית?

ברוב המקרים ניתן להגיע לאבחנה משוערת של FIP על סמך סימני המחלה, בדיקות מעבדה שגרתיות והערכה קלינית של הנוזלים בחלל הבטן או בבית החזה. עם זאת ישנם מקרים המהווים אתגר אבחוני של ממש, מכיוון שאין לדלקת צפק סימנים ייחודיים המאפיינים רק אותה. בכל מקרה, אבחנה וודאית של FIP יכולה להתקבל בדרך אחת בלבד: באמצעות ביופסיה – בדיקת דגימת רקמה.

  

לראש הדף

  

האם ניתן לרפא FIP?

למרבה הצער, חתול המאובחן בוודאות כחולה FIP מוגדר למעשה כחולה במחלה סופנית חשוכת מרפא. המטרה העיקרית של הטיפולים היא מתן טיפול תומך וניסיון לצמצם את התגובה הדלקתית של הגוף שפועלת כמנגנון של הרס עצמי. ישנם טיפולים המצליחים להביא להפוגות קצרות במחלה אצל אחוז קטן מן המטופלים. שילוב של קורטיקוסטרואידים, תרופות ציטוטוקסיות ואנטיביוטיקה לצד הקפדה על צריכה מאוזנת של מזון ונוזלים יכולה לסייע בחלק מן המקרים. בעתיד, ייתכן שיהיה ניתן לשפר את הטיפול ב-FIP על ידי שילוב של תרופות מווסתות-חיסון (אימונו-מודולטוריות) עם תרופות אנטי-ויראליות יעילות.

 

כיצד אפשר להגן על חתולים מפני הידבקות ב-FIP?

בסביבה מרובת חתולים, ניתן להקטין את הסיכון שהחתולים יפתחו דלקת צפק מדבקת על ידי שמירה על בריאותם הטובה ככל האפשר וצמצום החשיפה לגורמי הדבקה. מניעת צפיפות יתר, הקפדה על שגרת החיסונים, תזונה נכונה, שמירה על תנאים תברואתיים נאותים והרחקת חולים ונשאים של נגיף לוקמיה של חתולים יכולים לסייע בהפחתת שכיחות FIP בקרב להקות חתולים.

 

בשנת 1991 הוכנס לשימוש החיסון הראשון כנגד FIP (Primucell FIP מתוצרת החטיבה לבריאות בעלי חיים בחברת פייזר). זהו חיסון פעיל הרגיש לחום. החיסון ניתן לחתולים בני 16 שבועות דרך האף בלבד. כעבור 3-4 שבועות יש לתת חיסון דחף ראשון, ולאחר מכן יש לתת חיסון דחף נוסף מדי שנה. אצל חתולים מחוסנים יכולה להתקבל תוצאה חיובית בבדיקת סרום לנוגדני נגיף קורונה, דבר שיכול להקשות על מטפלים בבתי מחסה לחתולים שאוכלוסייתם לא נחשפה לנגיפי קורונה, הנעזרים בבדיקות סרולוגיות לשם סינון חתולים חדשים.

 

על פניו נראה שהחיסון בטוח לשימוש, אולם מחקרים שונים חלוקים באשר ליעילותו. כרגע לא ניתן עדיין להעריך איזה מקום יתפוס חיסון ה-Primucell FIP בהגנת החתולים בפני FIP בעתיד. מומלץ להתייעץ עם וטרינר לגבי כדאיות החיסון עבור החתול שלכם, ולהיעזר בהמלצותיו ושיקול דעתו.

 

החתולה שלי חלתה ב-FIP. מהי תוחלת החיים שלה? איך ניתן להקל על החתולה בימיה האחרונים?

תוחלת החיים של חתולים החולים בדלקת צפק רטובה נעה בין מספר ימים למספר שבועות מרגע הופעת התסמינים הקליניים, אם כי חתולים מבוגרים יכולים לשרוד אפילו ששה עד שמונה חודשים. חתולים החולים בדלקת צפק מן הסוג היבש נפטרים בדרך כלל תוך שבועות ספורים, אך יש גם חתולים המאריכים ימים עד שנה ואף יותר.

 

טיפול סיעודי טוב ודיאטה מאוזנת בעלת ערך תזונתי גבוה יכולים להקל על החתול בשלבים הסופניים של המחלה. הוטרינר עשוי לרשום לחתול תרופות להקלה על אי-הנוחות הנגרמת על ידי המחלה או לתת לו טיפול תומך המותאם למצבו.

 

האם בני אדם או כלבים יכולים להידבק ב-FIP?

מינים אחרים מחוץ למשפחת החתולים לא חלו עד היום ב-FIP. לא ידוע על כל סכנה בריאותית שיכולה להיגרם על ידי FIP לבני אדם. עם זאת, מחולל ה-FIP דומה לנגיף הקורונה של כלבים, נגיף נפוץ הגורם לדלקות במעי הדק.

 


 

תורגם ונדפס מחדש על ידי עמותת חי באדיבות מרכז קורנל לבריאות החתול באוניברסיטת קורנל, המכללה לרפואה וטרינרית, ניו יורק
Cornell Feline Health Center, Cornell University, College of Veterinary Medicine, Ithaca, New York 14853-6401
  

לראש הדף