/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

טיפול בפרעושים וקרציות אצל חתולים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

איך אפשר להיפטר מן הפרעושים שעל החתול שלי?

לשאלה פשוטה זו תשובה מורכבת למדי. טיפול מוצלח בפרעושים נחלק לשני מישורים. חייבים לטפל בפרעושים החיים על החתול, וחייבים לטפל בפרעושים החיים בסביבתו. מכיוון שאותם פרעושים נטפלים לכלבים ולחתולים, מציאות של כלב בסביבתו של החתול מקשה מאוד על ההתמודדות עם הפרעושים. כדי להבין את מורכבות הנושא, חובה להכיר תחילה את מחזור חיי הפרעוש.

   

פרעושים עושים רושם של יצורים פשוטים למדי. האם מחזור החיים שלהם אכן מורכב כל כך?

מחזור החיים של הפרעוש מורכב מארבעה גלגולים, אם כי ניתן לראות בעין רק את הפרעוש הבוגר. כאשר לוקחים בחשבון את כל ארבעת הגלגולים, מהווה הפרעוש הבוגר כ-5% בלבד מתוך האוכלוסייה כולה.

 

ביצי פרעושים הן לבנות בגוון פנינה, ואורכן כ-½ מ"מ ("1/32). בשל גודלן הזעיר לא ניתן לראותן בעין בלתי מזוינת. הפרעושים מטילים את ביציהם על החתול, אך אלה אינן נדבקות לפרוותו. הביצים נושרות ומתפזרות בסביבת החתול. מן הביצים בוקעות הרימות כעבור 1-10 ימים, בהתאם לתנאי החום והלחות. חום ולחות גבוהים מעודדים בקיעה מוקדמת.

 

רימות הפרעושים הן דקיקות ואורכן 2-5 מ"מ ("1/8-1/4). הרימות נזונות מפסולת אורגנית המצויה בסביבה ומצואת פרעושים בוגרים, המהווה מרכיב חיוני להתפתחותן. הן מתרחקות מאור שמש ישיר ומתחפרות עמוק בתוך סיבי שטיחים או תחת חומרים אורגניים (דשא, ענפים, עלים או אדמה). לאחר 5-11 יום הופכות הרימות לגלמים.

 

הרימות זקוקות ללחות, ומתות בתנאי יובש. לכן, אין לרימות כמעט סיכוי לשרוד בחוץ במקומות נטולי צל. רימות מתפתחות בחוץ רק במקומות בהם הקרקע מוצלת ולחה ובעלי חיים נגועים בפרעושים מבלים שם זמן משמעותי כך שצואת הפרעושים מספיקה להתפזר בסביבה. בתוך הבתים מתפתחות רימות היטב במעמקי השטיחים או בסדקים בריצוף עץ. התפתחותן טובה במיוחד בתנאי מזג אוויר לח.

 

בתום התפתחות הרימה, טווה הרימה הבוגרת פקעת דמוית-משי, בתוכה יתפתח הגלגול הבא, הגולם. הפקעת הדביקה מתכסה במהירות בפסולת מן הסביבה המסייעת להסוות אותה. בתנאי לחות וחום יחסיים, יהפוך הגולם לפרעוש בוגר בתוך 5-10 ימים, אך יציאת הפרעוש הבוגר מן הגולם מותנית בגירוי של לחץ פיזי, עליה ברמת הפחמן הדו-חמצני או חום.

 

פרעושים בוגרים שטרם בקעו יכולים להתקיים בתוך הפקעת עד 140 יום. במהלך תקופה זו הם מוגנים בפני קוטלי-חרקים המפוזרים בסביבתם. משום כך, יכולים פרעושים בוגרים להמשיך ולהופיע עד שלושה שבועות לאחר יישום קוטלי-חרקים.

 

כאשר הפרעוש הבוגר יוצא מתוך הגולם, הוא מחפש מיד פונדקאי, מכיוון שהוא חייב לאכול ארוחת דם בתוך ימים ספורים כדי להמשיך ולהתקיים. הפרעוש מזהה בני אדם ובעלי חיים על פי חום הגוף, תנועה ועליה בריכוז הפחמן הדו-חמצני הנוצר על ידם בתהליך הנשימה. הפרעוש נמשך לאור, ולכן עולה אל פני השטיחים כדי להגיע לפונדקאים אפשריים החולפים במקום. נקבות הפרעוש יכולות להתחיל בייצור ביצים בתוך 36-48 דקות מארוחת הדם הראשונה. הטלת ביצים עשויה להימשך עד 100 ימים, כך שפרעוש אחד עשוי לייצר אלפי ביצים.

 

בתנאי חום ולחות מתאימים, יארך מחזור החיים כולו (פרעוש בוגר > ביצה > רימה > גולם > בוגר) 14-21 יום. בתנאים שונים יכול המחזור להתפרש על פני שנה תמימה. זהו אחד הגורמים המקשים על השמדת הפרעושים.

 

לראש הדף

  

כיצד יכולים הפרעושים להזיק לחתול שלי?

בהעדר טיפול, יכולה נקבת הפרעוש למצוץ דם מן הפונדקאי משך מספר שבועות. בתקופה זו צורכת הנקבה דם במשקל הגדול פי 15 ממשקל גופה. פרעוש זכר אינו זקוק לדם כה רב, אך גם הוא תורם לאיבוד דם משמעותי. פונדקאות של פרעושים עלולה לגרום לירידה בכמות כדוריות הדם האדומות של החתול, תופעה המוכרת בשם אנמיה. אצל חתולים צעירים או חלשים עלולה האנמיה להחמיר עד כדי גרימת מוות.

 

בניגוד לתפיסה הרווחת, גורמות עקיצות הפרעושים עצמן לגירוד מועט ביותר אצל חתולים. לעומת זאת, חתולים רבים מפתחים אלרגיה לרוק של הפרעושים. כאשר חתולים אלה נעקצים על ידי פרעושים, הם סובלים מגרד חזק, ושורטים ונושכים את עורם.

 

איך ניתן לגאול את החתול מן הפרעושים?

טיפול יעיל בפרעושים מחייב השמדת הפרעושים החיים על החתול וכן השמדת הפרעושים המצויים בסביבתו. האמת היא שהטיפול הסביבתי אף חשוב יותר מאשר הטיפול בחתול. כשמדובר בחתול שאינו יוצא מן הבית ואין לכם חיות מחמד נוספות היוצאות ונכנסות, הטיפול בסביבה פשוט יחסית.

 

לעומת זאת, טיפול בחתול המסתובב גם בחוץ או חי בחוץ, מורכב בהרבה. ייתכן שלא ניתן יהיה להיפטר לחלוטין מפרעושים בסביבה כזו, אך עדיין חייבים לנסות להתמודד עם הבעיה.

 

איך מטפלים בחתול?

אבקות, תרסיסים ושמפו נגד פרעושים משמידים את הפרעושים המצויים על גבי החתול בזמן השימוש בהם. עם זאת, למוצרים אלו אין כמעט השפעה שיורית, ולכן אינם מונעים היטפלות חוזרת של פרעושים המגיעים מן הסביבה. לכן, עלול החתול להתמלא שוב בפרעושים למחרת רחצה באמבט נגד פרעושים או ריסוס או איבוק במוצר דומה.

 

קיימים כיום מספר מוצרים חדשים ויעילים היכולים להוות מרכיב חשוב בתוכנית טיפולית כוללת:

  • מוצרים לטיפול חיצוני מקומי (אמפולות) Frontline, Advantage, או Revolution/Stronghold
    (Revolution נותן תוצאות מצוינות, אך הוא יקר יחסית).
  • במתן בפה Program יכולות לסייע בהתמודדות עם התגובה לפרעושים, אך אינם יכולים למנוע הידבקות מחודשת בפרעושים.

אזהרה: לפני הטיפול בחתול בכל מוצר שהוא, בטיפול חיצוני או פנימי, חובה לקרוא בתשומת לב את ההנחיות על גבי התווית או בעלון המצורף. חתולים, ובמיוחד גורים, רגישים במיוחד לחומרי הדברה, ושימוש בלתי-זהיר במוצרים אלה עלול לגרום למוות. מוצר הנחשב בטוח לטיפול בחתול בוגר עלול להיות מסוכן לגורים. כאשר רוכשים מוצר לטיפול בגורים, על התווית או העלון המצורפים למוצר לציין בפירוש את גיל הגורים. אם רשום כי המוצר בטוח לשימוש בגורים מגיל ששה שבועות ומעלה, אין להשתמש בו לטיפול בגורים בני חמישה שבועות. לעולם אין לטפל בחתולים במוצרים המיועדים לכלבים, אלא אם צוין בפירוש על האריזה כי המוצר מתאים גם לטיפול בחתולים.

 

איך מטפלים בסביבת החתול?

הטיפול הסביבתי כנגד פרעושים מתחלק לטיפול בבית וטיפול בחצר. למרות שייתכן שפרעושים חיים בביתכם, רוב בני האדם אינם רואים אותם. פרעושים מעדיפים בדרך כלל חתולים וכלבים על פני בני אדם, ונטפלים לבני אדם רק כאשר חלפו מספר ימים מאז הסתובב בבית חתול או כלב. (יש, כמובן, מקרים יוצאים מן הכלל.)

 

לטיפול בבית ניתן להזמין מדביר מקצועי, או לחילופין להשתמש ב-fogger (ערכת עשן להדברה ביתית) או בתרסיס ארוך-השפעה. תרסיסים וערכות עשן אלה יעילים מאוד להשמדת פרעושים בוגרים, אך אינם פוגעים בפקעות שטרם נפתחו. יש לרכוש תרסיס או ערכת עשן המכילים חומר להשמדת פרעושים בוגרים ופוגעים גם בהתפתחות ביצים וזחלים.

 

באקלים שבו תקופות חמות ממושכות מלוות בלחות גבוהה, ייתכן שיהיה צורך להשתמש במוצר בעל השפעה שיורית של 30 יום פעמיים או שלוש עד להשמדת כל גלגולי הפרעושים המצויים בבית. ביצוע הטיפול השני שבועיים לאחר הטיפול הראשון, ייתן את התוצאות הטובות ביותר.

 

טיפול בחצר יכול להיעשות גם הוא על ידי מדביר מקצועי או בעזרת קוטלי-חרקים שונים לשימוש עצמי. חובה לבדוק ולוודא באופן מוחלט כי חומרי ההדברה המשמשים את המדביר המקצועי או אתכם אינם פוגעים או מזיקים בשום צורה שהיא בחיות בר, כלבים או חתולים. יש להקפיד לבחור קוטל-חרקים בעל השפעה שיורית של 30 יום. שימוש במוצר כזה חוסך את הצורך לרסס את החצר מדי שבוע. באקלים שבו תקופות חמות ממושכות מלוות בלחות גבוהה, ייתכן שיהיה צורך לטפל בחצר פעם בחודש במהלך העונה החמה. יש להשתמש תמיד במוצר בעל השפעה שיורית של 30 יום. הוטרינר שלכם יוכל להמליץ על המוצר היעיל ביותר למקרה שלכם.

 

שמעתי שיש מדבירים הנותנים אחריות לשנה שלמה על טיפול בבית. האם יש אמת בפרסום כזה?

קיימות חברות המטפלות בשטיחים באבקה קוטלת פרעושים. האבקה אינה רעילה לבני אדם. היא מוחדרת עמוק לתוך השטיח כדי למנוע את שאיבתה במהלך ניקיון שגרתי. טיפול זה הוכיח את יעילותו, גם במקרים של מכת פרעושים חמורה. עם זאת, הטיפול אינו כולל את החצר.

 

ניתן לרכוש את אותו חומר הדברה, השייך למשפחת החומצה הבורית (boric acid), בערכות לשימוש ביתי, אך ערכות אלו אינן מבטיחות אחריות לשנה.

 

 אפשרות נוספת היא טיפול בחומר המכיל fenoxycarb המווסת התפתחות חרקים. כפי שצוין לעיל, מוצרים אלו מומלצים לשימוש פעם או פעמיים בשנה. Fenoxycarb אינו פוגע בפרעושים בוגרים, אך מסייע מאוד בהגבלת התפתחות הביצים והזחלים. מדובר בחומר דמוי הורמון הפוגע בגלגולים המוקדמים של הפרעוש. החומר אינו מוגדר כקוטל חרקים ולכן בטוח לשימוש בבתים עם ילדים קטנים.

 

לראש הדף

  

לא ראיתי פרעושים על החתול שלי. האם זו הוכחה שהם אינם קיימים אצלו?

כאשר חתול נגוע בפרעושים רבים, קל למצוא אותם. כאשר הנגיעות קלה בלבד, הדרך הטובה ביותר לגלותם היא להפוך את החתול במהירות על גבו ולבדוק את בטנו. אם הפרעושים אינם מצויים שם, יש לבדוק את גב החתול, ממש מעל הזנב. מפרידים את שערות הפרווה ומחפשים את הפרעושים על העור עצמו. כאשר יש פרעושים ספורים בלבד, מחפשים "לכלוך פרעושים". מדובר בהפרשות הפרעושים המכילות דם מעוכל. מציאות של לכלוך פרעושים מעידה בוודאות על מציאות פרעושים או על טפילות שהסתיימה לא מזמן.

 

לכלוך פרעושים דומה לאבקת פלפל שחור. צורתו משתנה ונראית כנקודות שחורות זעירות או כגלילים באורך כ-½ מ"מ ("1/32). במקרה של ספק בזיהוי, שמים את החומר החשוד על שולחן או משטח עבודה בהיר. מוסיפים טיפה אחת או שתיים של מים וממתינים כחצי דקה. אם אכן מדובר בלכלוך פרעושים, ישנו המים את צבעם לחום אדמדם עם התרככות שאריות הדם. שיטה נוספת היא פיזור הגרגירים על מגבת ניר לבנה והרטבתה. שפשוף עדין של הגרגירים על פני מגבת הנייר יביא להופעת כתם אדום.

 

אנשים רבים מוצאים טיפות דם זעירות על מצעי החתול או במקום בו הוא ישן. בדרך כלל מדובר בצואת פרעושים שנרטבה והתייבשה והותירה כתם אדום על המצעים. זהו סימן נוסף למציאות פרעושים.

 

החתול שלי חזר משהייה בפנסיון נגוע בפרעושים. האם לא ברור שהוא נדבק בפרעושים בפנסיון?

לאו דווקא. פרעושים בוגרים שטרם בקעו יכולים לשרוד עד 140 יום בתוך הפקעת. תקופה זו משמעותית כאשר בעלי החיים נעדרים מהבית לפרקי זמן ממושכים. כל עוד הבית ריק ושקט, נותרים הבוגרים בתוך הפקעות. גם במקרה שנעשה טיפול הדברה, הפרעושים הסגורים בפקעות מוגנים מפניו. כאשר דיירי הבית, בני אדם וחיות מחמד, שבים הביתה, בוקעים הפרעושים מתוך פקעותיהם ויוצאים מיד לחיפוש אחר ארוחת דם. במקרים כאלה הם קופצים על חתולים, כלבים ואפילו על בני אדם. אמנם נדמה כאילו חתול שחזר זה עתה מפנסיון הביא עמו הביתה את הפרעושים, אך בהחלט ייתכן שבקיעה פתאומית של פרעושים בוגרים היא הגורם להופעתם.

 

זכרו שגם אתם יכולים להכניס הביתה פרעושים שקפצו על בגדיכם תוך כדי הליכה בחוץ.

   

מה עלי לעשות כדי להגן על החתול שלי מפני קרציות?

להלן מספר מוצרים מומלצים:

  • תרסיס – קיים תרסיס בשם Frontline הנותן תוצאות טובות, אם כי לא מושלמות.
  • טיפול חיצוני (אמפולות) – מריחת תמיסת Revolution בין השכמות של החתול פעם בחודש היא הטיפול הטוב ביותר כנגד קרציות אצל חתולים (הטיפול יעיל גם כנגד פרעושים, קרדיות אוזן וסוגים רבים של טפילים בבטן).

אזהרה: לפני השימוש בכל מוצר שהוא, חובה לקרוא את ההנחיות על גבי התווית או בעלון המצורף. שימוש בלתי-זהיר במוצרים להרחקת קרציות עלול לגרום לפגיעה מסוכנת בחתולים, ובמיוחד בגורים.

 

לראש הדף