/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

חתולים גזזת


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי הגזזת וכיצד היא נגרמת?

גזזת הינה מחלת עור, במהלכה מופיעים על פני העור כתמים של עור קשקשי, בדרך כלל בצורת טבעת. הצורה האופיינית של הכתמים עוררה את הסברה שהגזזת נגרמת על ידי תולעת המתחפרת מתחת לעור, אולם כיום ברור שהגזזת אינה קשורה כלל לתולעים אלא נגרמת על ידי פטרייה. חתולים יכולים להיפגע על ידי ארבעה מיני פטריות הגורמים לסוגים שונים של גזזת, ועלולים לפגוע גם בכלבים ובבני אדם.

 

הפטריות חיות בזקיקי השיער וגורמות לשערות להישבר בגובה פני העור. בדרך כלל גורמת הגזזת להיווצרות אזורים קרחים, עם קשקשת ניכרת. עם התפשטות הפטרייה, לובשים הכתמים צורה אסימטרית ומתפשטים בהדרגה על פני גוף החתול כולו.

 

כמה זמן חולף מההידבקות ועד להתפרצות המחלה?

תקופת הדגירה של הגזזת נמשכת 10-12 יום, כלומר המגע הראשוני עם הפטרייה, שמביא להדבקה, מתרחש 10-12 לפני הופעת הפצעים הראשונים.

 

כיצד מאבחנים גזזת?

ישנן שלוש דרכים לאבחן גזזת:

 • זיהוי הכתמים המופיעים על העור כפצעי גזזת.
 • הזרחת השערות הנגועות במנורה מיוחדת (יצוין כי רק שתים מארבע הפטריות זוהרות בתאורה כזו).
 • גידול תרבית מתוך דגימת שיער, במעבדה. שיטה זו היא המדויקת ביותר, אך קבלת תשובה חיובית עשויה לארוך עד שבועיים.

איך נדבקים במחלה?

ההידבקות בגזזת מתרחשת במגע ישיר בין חולה לבריא. המחלה עוברת בין כלבים, חתולים ובני אדם, וכולם יכולים להדביק זה את זה. המקור לגזזת אצל ילדים יכול להיות חיית המחמד בביתם, או ילד אחר בבית הספר. מבוגרים אינם נדבקים במחלה בדרך כלל, מלבד כאשר הם סובלים מחתכים או שריטות בעור, אך ילדים רגישים הרבה יותר.

 

במקרה שמתגלים כתמים חשודים על פני העור שלכם או של בני המשפחה, עליכם לפנות לרופא המשפחה.

 

ניתן להידבק בגזזת גם מסביבה נגועה. נבגי הפטרייה מסוגלים לשרוד בכלי מיטה או בשטיחים למשך מספר חודשים. ניתן להשמיד את הנבגים באמצעות תמיסת כלור (מלבין) ומים (ביחס של 500 מ"ל כלור לארבעה ליטרים של מים) במקומות המותרים לניקוי בכלור.

 

כיצד מטפלים בגזזת?

ישנן מספר דרכים לטפל בגזזת. התכנית הטיפולית עבור החתול שלכם תיקבע בהתאם לחומרת המחלה, מספר חיות הבית שנדבקו, האם מתגוררים ילדים בבית ובאיזו מידה ניתן לחטא את סביבתו של החתול.

 • Griseofulvin. החתול צריך לקבל תרופה זו מדי יום. כאשר קיימים פצעים פעילים חייבים החתולים ליטול את הטבליות במשך שלושים יום לפחות. כעבור חודש יש לקחת את החתול לביקורת אצל הוטרינר כדי לוודא את מידת ההצלחה של הטיפול בזיהום. ספיגתן של טבליות Griseofulvin בקיבה מותנית במציאות שומנים בקיבה באותו הזמן. לשם כך יש להאכיל את החתול במזון עשיר בשומן, כדוגמת מזון חתולים משומר עשיר או כמות קטנה של שומן בשר (ניתן לבקש שומן כזה מעובדי מחלקת הבשר במרכול המקומי), או להשקות אותו בשמנת. זהו המרכיב החשוב ביותר בטיפול. במקרה של קושי במתן הטבליות, אנא פנו לוטרינר לקבלת ייעוץ.
      
 • תכשירים רפואיים אנטי-פיטרייתיים לשימוש חיצוני. תכשירים אלו מיושמים על האזורים הנגועים פעם ביום למשך עשרה ימים. אין למרוח את התכשיר על פצעים סמוכים לעיניים מחשש לחדירת התרופה לעיני החתול. בעת הטיפול יש ללבוש כפפות גומי חד פעמיות.
    
 • חפיפה בשמפו אנטי-פטרייתי. יש לחזור על הטיפול שלוש פעמים, עם הפסקה של יום בין חפיפה לחפיפה. בעלי חיים שנחשפו למחלה אך טרם חלו יש לחפוף פעם אחת. החפיפה היא אמצעי חשוב להסרת הנבגים מפרוות בעלי החיים כדי למנוע התפזרותם בסביבה והדבקה מחודשת. יש להקציף את השמפו ולהשאיר אותו על הפרווה למשך חמש דקות לפני השטיפה. בעת החפיפה יש ללבוש כפפות גומי חד פעמיות. מומלץ לבחור בשמפו על בסיס כלורהקסידין (chlorhexidine).
      
 • טבילה באמבט רפואי על בסיס סיד וגופרית. יש לבצע טיפול זה פעמיים בשבוע במהלך השבועיים הראשונים, ופעם בשבוע למשך 4-6 שבועות נוספים. יש להטביל באמבט על בסיס סיד וגופרית גם חיות מחמד אחרות (כלבים או חתולים) המתגוררות באותו בית, כדי למנוע הדבקתן במחלה. במקרה שמופיעים כתמי גזזת אצל חיות מחמד נוספות, יש לתת גם להם טיפול ב-Griseofulvin. יש ללבוש כפפות גומי חד פעמיות בעת הטבלת בעלי החיים באמבט. טיפול זה הוא יעיל ביותר, אם כי יש לתמיסה ריח חריף והיא עלולה להכתים תכשיטים.
     
 • חיסון כנגד גזזת. חיסון זה מסייע לחתול לפתח חסינות מפני הפטריה. החיסון אינו מחליף את הטיפולים האחרים אלא מתווסף עליהם. מתן החיסון מזרז את ההחלמה, דבר חשוב במיוחד במקרה שחיות מחמד נוספות או ילדים נחשפו לה.
     
 • גילוח פרוות החתול. בכל מקרה של גזזת יש לגלח את האיזור הנגוע כדי להסיר את השיער החולה. הגילוח מסייע למנוע הדבקת אנשים ובעלי חיים נוספים במחלה וכן הדבקה חוזרת של אותו חתול. בנוסף מזרז הגילוח את החלמת הזיהום הנוכחי. אל דאגה – הפרווה צומחת מחדש!
       
 • טיפול Program הניתן בפה. Program הינה תרופה חדשה, בטוחה ויעילה במיוחד נגד גזזת, הניתנת בפה. יש לתת לחתול 100 מ"ג לכל ק"ג ממשקל גופו, עם האוכל, פעם בשבועיים, שלוש פעמים. אחרי הטיפול הראשון אין מבחינים בדרך כלל בשיפור משמעותי, אך לאחר הטיפול השני צפוי שיפור ניכר בתסמינים הקליניים.

לאלו תוצאות ניתן לצפות בעקבות הטיפול?

הטיפול אינו צפוי להניב תוצאות מיידיות. הקרחות נוטות לגדול לפני שהן מצטמצמות. בתוך שבוע עד שבועיים ייפסקו נשירת השיער והופעת קרחות חדשות, המראה הגלדי של העור ייעלם בהדרגה והעור יחזור למראהו הבריא. אם השבועיים הראשונים לטיפול אינם מביאים להטבה באחד מן הסימנים הללו, יש להביא את החתול לביקורת נוספת אצל הוטרינר.

 

למשך כמה זמן יהיה החתול מדבק?

במקרה של טיפול אגרסיבי, ממשיכים חתולים חולי גזזת להיות מדבקים למשך כשלושה שבועות. כאשר ניתן טיפול מתון יותר, או כאשר התרופות אינן ניתנות ברצף, יישאר החתול מדבק לזמן ארוך יותר. בתקופה זו מומלץ לצמצם ככל האפשר את החשיפה לכלבים וחתולים אחרים ולבני המשפחה.

 

שמעתי שיש חתולים שאינם נרפאים לעולם. האם זה נכון?

הגזזת אמורה להיעלם לחלוטין עם השלמת הטיפול. עם זאת, ישנו מצב של חתול נשא. מציאות זו מתרחשת בדרך כלל כאשר הטיפול היה קצר מדי, או לא היה מקיף וכוללני די הצורך, או מכיוון שהחתול לוקה במחלה סמויה הפוגעת במערכת החיסון.

 

לראש הדף