/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

חתוליםתולעים עגולות


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי תולעת עגולה?

התולעת העגולה, כפי ששמה מרמז, היא בעלת גוף גלילי. אורך תולעת ממוצעת הינו 7-12 ס"מ. התולעים חיות במעי החתול וניזונות ממזון מעוכל חלקית. שלא כמו תולעי הקרס, התולעת העגולה אינה נצמדת לדופן המעי, אלא שוחה בחופשיות בתוך מזונה. התולעת העגולה, המכונה לפעמים אסקריס, כרץ או נמטודה, מטילה כמויות לא גדולות של ביצים מיקרוסקופיות המופרשות בצואת החתול. בדומה לביצי תולעי הקרס, ניתן לזהות את הביצים בבדיקה מיקרוסקופית בלבד.

  

איך החתול שלי נדבק בתולעת עגולה?

המקור העיקרי ממנו נדבקים גורי חתולים בתולעת עגולה הוא חלב אם. רימות (larvae – שלב התפתחות מוקדם של התולעת) של התולעת העגולה יכולות להימצא בבלוטות החלב ובחלב של החתולה האם במשך כל תקופת ההנקה.

  

דרך נוספת בה נדבקים חתולים וחתלתולים היא בליעת ביצי תולעים עגולות (הנדבקות לרגליהם או לפרוותם בעקבות מגע עם צואת חתולים נגועים), הנושאות בתוכן רימות של התולעת. הרימות בוקעות בקיבת החתול ובמעי הדק ונודדות דרך השרירים, הכבד והריאות. לאחר מספר שבועות חוזרות הרימות למעי, משלימות את התפתחותן, מגיעות שם לבשלות ומטילות דור חדש של ביצים. אלו מופרשות בצואת החתול, ומחזור החיים של הטפיל מתחיל מחדש.

  

ברור שחתול יכול להידבק בתולעים עגולות באמצעות הביצים המופרשות בצואת חתול אחר, ואולם מתברר שישנם סוגים רבים של בעלי חיים אחרים המשמשים פונדקאים לתולעת העגולה ויכולים גם הם להדביק בה חתולים. אלה כוללים תיקנים, שלשולים, תרנגולות, מכרסמים ונברנים שונים.

  

איזה נזק עלולות התולעים העגולות לגרום לחתול שלי?

תולעים אלו אינן גורמות על פי רוב נזק פתוגני לחתולים בוגרים, אך כמות גדולה של תולעים יכולה לגרום לירידה במשקל ולבטן נפוחה אצל גורים וחתולים בוגרים שמצבם הגופני ירוד. חלק מן המקרים מלווים בירידה בתאבון, הקאות או שלשולים. מקרים קשים של תולעים עגולות עלולים לעתים לגרום למותם של גורי חתולים.

  

איך מאבחנים הידבקות בתולעים עגולות?

הידבקות בתולעים עגולות מאובחנת בבדיקה מיקרוסקופית של דגימת צואה. מספר הביצים המופרשות בצואה אינו גדול, ולכן צריכים לפעמים לחזור על בדיקת הצואה. לעיתים מוצאים המטפלים תולעים בוגרות (הדומות לספגטי) בצואת החתול או בקיאו.

  

כיצד מטפלים בתולעים עגולות?

הטיפול הוא פשוט למדי. קיימות מספר תרופות בטוחות ויעילות מאוד המשמידות את התולעים במעיים. חלק מן התרופות הללו מרדימות את התולעים לזמן מה ומאפשרות את הפרשתן בצואה בפעולת מעיים רגילה. התולעים גדולות מאוד וניתן לראותן, מורדמות או מתות, ללא כל קושי.

  

יש לחזור על הטיפול פעמיים או שלוש, בדרך כלל בהפרשים של שבועיים-שלושה. לא קיים כיום טיפול המסוגל להשמיד את הגלגולים המוקדמים של התולעים או את הרימות בשלב הנדידה.

  

הביצים עמידות מאוד בפני רוב חומרי החיטוי המקובלים ושורדות בתנאי סביבה קשים. לפיכך, הדרך היעילה ביותר למנוע הדבקה חוזרת היא פינוי צואת החתולים. ניתן להיעזר בתמיסת מלבין כלורי ביתי ("אקונומיקה") בריכוז 1%, הממיסה את הציפוי החיצוני הדביק של הביצים ומאפשרת ניקוי יעיל, למרות שאינה משמידה את הביצים.

  

חשוב לזכור את כללי הבטיחות הידועים לגבי השימוש בכלור בסביבת חתולים: לאחר ניקוי ארגז הצרכים של החתול בכלור, חובה לשטוף אותו בצורה יסודית כדי למנוע הרעלה אפשרית של החתולים, הרגישים לכלור.

 

לראש הדף

  

האם תולעים עגולות הפוגעות בחתולים מסוכנות לבני אדם?

כן. בני אדם עלולים להידבק בתולעים עגולות של חתולים וכלבים וטמונה בכך סכנה לבריאותם. בשנה אחת מתגלים קרוב ל-10,000 מקרים של תולעים עגולות אצל בני אדם. הסיכון להופעת בעיות רפואיות בעקבות הדבקה בתולעת עגולה גבוה במיוחד אצל ילדים. הרימות הנודדות ברחבי הגוף עלולות לפגוע במספר איברים שונים. בסביבה מתאימה, יכולות הביצים לשרוד ולהמשיך להוות מקור להדבקה אפשרית של בני אדם (וחתולים) במשך שנים.

 

כיצד ניתן להתמודד עם הדבקה בתולעים עגולות אצל חתולים, ולמנוע הדבקת בני אדם?

 • חתולות הרות חייבות לקבל טיפול נגד טפילים לקראת תום ההריון כדי לצמצם אפשרות של זיהום סביבתם של הגורים העומדים להיוולד. חובה למסור לבדיקה דגימות צואה של כל חתולה הרה.
     
 • כל גור חתולים חייב לעבור בדיקת צואה לאיתור טפילים. יש להקפיד על תילוע על פי לוח הזמנים המומלץ על ידי הוטרינר שלכם, כדי לפגוע באופן יעיל במחזור החיים של התולעת העגולה.
     
 • במקרה של גילוי טפילים יש לבצע תילוע מיידי. בנוסף, תילוע תקופתי עשוי להתאים לחתולים הנמצאים בסיכון גבוה להדבקה חוזרת. גם חתולים בוגרים עלולים לשוב ולהידבק בתולעים עגולות, לכל אורך חייהם. במקרה שמתגוררים בבית חתולים נוספים, מומלץ שכולם יעברו תילוע במקביל.
     
 • יש לבדוק דגימות צואה של חתולים הניזונים מציד מספר פעמים בשנה. מומלץ לבצע הדברה כנגד מכרסמים ונברנים, מכיון שהם עלולים להדביק את החתולים בתולעים עגולות.
    
 • כל חתול חייב לעבור בדיקת צואה לגילוי טפילים פעם בשנה.
    
 • חשוב לפנות את צואת החתולים מוקדם ככל האפשר, במיוחד מחצרות, גני שעשועים וגנים ציבוריים.
     
 • יש לפנות צואת חתולים מארגזי הצרכים מדי יום, אם ניתן. אפשר לנקות את ארגזי הצרכים בתמיסת כלור בריכוז 1% כדי לנתק את ביצי התולעת העגולה; יש לשטוף היטב את כל שאריות הכלור.
    
 • שמירה קפדנית על היגיינה חשובה מאוד, במיוחד עבור ילדים. אין לאפשר לילדים לשחק באזורים שעשויים להיות נגועים.

לראש הדף