/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

עיקור החתולה


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהו עיקור ובאיזה גיל מומלץ לבצעו?

עיקור הינו הליך כירורגי בלתי הפיך למניעת הריון הנעשה על ידי כריתת הרחם והשחלות של החתולה. בלועזית מכונה הניתוח "ovariohysterectomy". מומלץ לעקר גורים ממין נקבה בגיל 3 עד 6 חודשים, לפני הייחום הראשון, כשהחתולות קרובות לבגרות מבחינת התפתחותן המינית. מחקרים שעקבו אחר תוצאות עיקור בגיל צעיר יותר, כשמונה שבועות ("early-age spay") הגיעו למסקנה שהעיקור המוקדם בטוח גם הוא ואינו גורם להופעת בעיות התנהגותיות או גופניות כלשהן.

 

מדוע מעקרים חתולות?

נהוג לעקר חתולות כדי למנוע התנהגויות אופייניות לתקופת הייחום, משיכת חתולים זכרים, המלטת גורים בלתי רצויים, התפתחות אפשרית של סרטן באיברי הרבייה הנקביים וגידולי עטין (סרטן השד).

 

השינויים בהתנהגות החתולה המיוחמת מכבידים על המטפלים שלה ברוב המוחלט של המקרים. החתולה משמיעה קולות ויללות בלתי פוסקים, מתהלכת ומשתמשת בגופה בצורה שונה ומנסה להימלט מן הבית. תקופת הייחום נמשכת כשבועיים-שלושה וחוזרת על עצמה במחזוריות מתמשכת לאורך מספר חודשים, כשהתנהגות הייחום האופיינית מתעצמת, שוככת ומתעצמת שוב. בתקופות אלו, הופך ביתה למוקד לעלייה לרגל עבור חתולים זכרים.

 

הייחום הראשון אצל חתולה יכול להתרחש כבר בגיל ארבעה חודשים. חתולה יכולה להמליט פעמיים בשנה, בין שניים לחמישה גורים בכל המלטה, ולהמשיך להמליט קרוב לחמש עשרה שנה. חתולה אחת יכולה להביא לעולם בימי חייה מספר עצום של גורים, ומסיבה זו נאלצים להשמיד מדי שנה מיליוני חתולים בכל רחבי העולם.

 

שכיחותן של מחלות כגון גידולי עטין (סרטן השד), סרטן השחלות וזיהומים שונים ברחם כולל דלקת רחם, "פיומטרה", הכרוכה בסכנת חיים, גבוהה מאוד אצל חתולות פוריות.

 

מהן ההשלכות של העיקור?

רמת ההורמון הנקבי אסטרוגן צונחת בתוך זמן קצר לאחר העיקור. חתולה מעוקרת אינה מפגינה התנהגויות ייחום אופייניות ואינה יכולה להמליט עוד.

 

חתולה מעוקרת אינה יכולה ללקות בסרטן השחלות או בזיהומים ברחם. עיקור עוד לפני הייחום הראשון מונע גם את הנטייה לפתח גידולי עטין (סרטן השד). מסיבה זו, בעיקר, מומלץ לעקר גורי חתולות, ולעשות זאת בגיל צעיר ביותר!

 

חתולה מעוקרת סובלת מפחות בעיות רפואיות, תוחלת החיים הממוצעת שלה גבוהה יותר, היא אינה תורמת לבעיית ריבוי היתר של בעלי החיים והיא מעניקה למטפליה סיפוק רב יותר ומחזירה להם אהבה.

 

שמעתי ש...

חתולות מעוקרות מפתחות עצלות ונטייה להשמנה.

לא נכון. השמנה נגרמת על ידי חסר בפעילות גופנית ועודף מזון. מחובתם של המטפלים להגביל את צריכת המזון של החתולה.

   

עדיף שהנקבה תמליט לפחות פעם אחת לפני העיקור.

לא נכון. זו אמונה טפלה. ההפך הוא הנכון: עיקור חתולה שכבר המליטה קשה יותר מבחינת החתולה, מסובך יותר ואף יקר יותר.

  

לראש הדף

  

מה כולל תהליך העיקור של החתלתולה?

כיוון שמדובר בניתוח אלקטיבי, יש לבצעו כאשר החתלתולה בריאה ולאחר שסיימה את סדרת החיסונים לגורים.

 

הליך כירורגי זה מחייב שימוש בסמי הרדמה. ציוד הניטור המתקדם וסמי ההרדמה החדישים הנמצאים בשימוש במרפאות ובבתי חולים וטרינריים מודרניים מקטינים מאוד את הסכנה הכרוכה בכל הרדמה, אם כי רמת סיכון מסוימת קיימת בכל מקרה.

 

הניתוח מתבצע בסביבה נקייה מחיידקים, לאחר גילוח ורחיצה כירורגית של הבטן. מבצעים חתך לאורך קו האמצע של הבטן דרך שכבות העור והשריר. מאתרים את הרחם והשחלות, קושרים את כלי הדם המתחברים אליהם וקושרים את גבעול הרחם. כורתים את הרחם ואת השחלות, בודקים את חלל הבטן כדי לוודא שהדימום נפסק ומאחים בתפירה את שרירי הבטן ושכבות העור.

  

החתלתולה מקבלת משככי כאבים כדי למנוע ממנה סבל מיותר ונשארת להשגחה במהלך ההתאוששות מן ההרדמה.

  

יש למנוע מן החתולה מזון משעה 18:00 בערב הקודם לניתוח, ומים מחצות הלילה שלפני הניתוח.

  

לעתים יכולה החתולה להשתחרר הביתה עוד באותו היום, ולעתים תתבקש להישאר להשגחה למשך לילה או שניים. לכל מרפאה וטרינרית מדיניות אשפוז ושחרור שונה.

  

אין להגיש לחתולה מזון ומים בשעה הראשונה שלאחר השיבה הביתה. בהמשך הערב יש לתת לחתולה כמויות קטנות של מזון ושתייה, ולחזור לשגרת האכלה רגילה בבוקר המחרת.

  

החזקת החתולה בבית והגבלת פעילותה למשך שבוע, יעניקו לה את המנוחה הנדרשת ויאפשרו לזהות מוקדם ככל האפשר התפתחות אפשרית של נפיחות או דימום. יש לקבוע תור להוצאת התפרים 7-10 ימים לאחר הניתוח.

  

לראש הדף