/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 

חתולים – טוקסופלזמוזיס


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי מחלת הטוקסופלזמוזיס?

טוקסופלזמוזיס הינה מחלה הנגרמת על ידי טפיל חד תאי בשם טוקסופלזמה גונדיי (Toxoplasma gondii), להלן "טפיל הטוקסו". הטפיל יכול לתקוף אברים שונים באדם, ולכן סימני המחלה בבני אדם משתנים ממקרה אחד למשנהו. ברוב המקרים תוקפת המחלה את מערכת הנשימה, ובעקבותיה עלולה אף להתפתח דלקת ריאות. צורת המחלה הנפוצה ביותר הוא מחלה קלה דמויית שפעת הנמשכת מספר ימים. רוב החולים מחלימים ללא טיפול וללא סיבוכים. גם כאשר החולה מגיע לרופא, תאובחן המחלה לרוב כשפעת, אלא אם כן יבוצעו בדיקות דם מיוחדות.

 

כיצד משפיעה מחלה זו על נשים בהריון?

כאשר אשה הרה נדבקת בטוקסופלזמוזיס, תיתכן פגיעה של טפיל הטוקסו בעובר. זהו המקרה הקשה והמסוכן ביותר מבין צורותיה השונות של המחלה, והפגיעה בעובר עלולה להיות בלתי הפיכה.

 

מהי השכיחות של טוקסופלזמוזיס אצל מבוגרים? ומה שכיחותה בחתולים?

חשיפה לטפיל הטוקסו גורמת לייצור נוגדנים, המרכיבים את מערך ההגנה של הגוף. המערכת החיסונית מייצרת נוגדנים בתגובה לגירוי או התקפה על הגוף. נוכחות נוגדנים מעידה על כך שהאדם או החתול נחשפו לטפיל; היא אינה מצביעה בהכרח על התפתחות מחלה, בעבר או בהווה. משערים שכמחצית מהחתולים המבויתים בארצות הברית נחשפו לטוקסופלזמוזיס, ושיעור החשיפה למחלה בקרב בני האדם בארה"ב נאמד בכ-33%. ואולם, מנתונים אלה אין להסיק כי כ-50% מן החתולים או שליש מבני האדם חלו בטוקסופלזמוזיס, אלא רק שנחשפו לטפיל הטוקסו בעבר, ונוגדנים נוצרו בגופם בעקבות החשיפה.

 

באיזו שכיחות פוגעת המחלה ביילודים?

מחלת הטוקסופלזמוזיס מתגלה אצל כ-140 יילודים בכל מיליון לידות בארה"ב, כלומר יחס של 14 לכל 100,000. מספר דומה של ילדים יידבק בטפיל במהלך הלידה ויפתח מחלה בשלב מאוחר יותר בחייו. סך המקרים של טוקסופלזמוזיס מולד ונרכש בארה"ב עומד אפוא על 28 לכל 100,000, או 0.028%. מדובר אמנם במחלה של ממש שהשלכותיה לגבי יילודים קשות מאוד, אך יש לזכור שהסיכויים להיפגע ממנה קטנים ביותר, במיוחד לאור השיעור הגבוה של מבוגרים בעלי נוגדני טוקסופלזמה.

 

כיצד מועברת המחלה?

מחלת הטוקסופלזמוזיס יכולה אמנם לתקוף כמה מינים, ביניהם בני אדם וכלבים, אך הטפיל עצמו יכול להשלים את מחזור חייו אך ורק בחתול המבוית. לפיכך, חתול הנגוע בטפילי טוקסו עלול להדביק בהם חתולים או מינים אחרים, כולל בני אדם, אולם רק כאשר מתמלאים התנאים הבאים:

 

החתול חייב להיות נגוע בטפיל הטוקסו: רוב החתולים אינם נגועים. כדי שחתול יידבק בטפיל הטוקסו, עליו לאכול מזון הנגוע בטפיל, והדרך הקלה והזמינה ביותר לעשות זאת היא על ידי טריפת עכברים או ציפורים נגועים, או אכילת בשר נגוע, במיוחד בשר חזיר או כבש, כשהוא נא או מבושל למחצה.

 

ההדבקה יכולה להתרחש רק בתקופה בה מופרש טפיל הטוקסו בצואת החתול. תקופה זו נמשכת 14-21 יום בערך, ומתרחשת בדרך כלל פעם אחת בלבד בחיי החתול. (במצבים מסוימים ונדירים החתול עלול להפריש את הטפיל פעם נוספת; במקרה כזה, כמות הטפילים שתופרש תהיה כה נמוכה שהדבקה כמעט ולא תיתכן.)

 

טפיל הטוקסו חייב לעבור תקופת "דגירה" של 1-5 ימים בצואת החתול לפני שהוא מסוגל להזיק לבני אדם. תקופת הדגירה יכולה להתחיל רק לאחר שהצואה יוצאת מגוף החתול ובאה במגע עם חמצן (בארגז הצרכים של החתול או על הקרקע).

 

האדם חייב לבלוע את טפיל הטוקסו כדי להידבק במחלה. הדבקת בני אדם אינה מתרחשת לעולם דרך האוויר.

 

בני אדם יכולים להידבק בטפיל הטוקסו גם על ידי אכילת בשר נגוע, במיוחד בשר כבש או חזיר, נא או מבושל למחצה. רוב המומחים סבורים שמספר מקרי ההדבקה של בני אדם עקב אכילת בשר נגוע גדול ממספר מקרי ההדבקה בעקבות מגע עם חתולים. אחוז הוטרינרים בארה"ב המוגנים על ידי נוגדני טוקסו אינו שונה מאחוז נשאי הנוגדנים בקרב יתר האוכלוסייה.

  

לראש הדף

  

מהם הסימנים לטוקסופלזמוזיס אצל חתולים?

אצל רוב החתולים לא מופיע כל סימן קליני בעת ההידבקות בטוקסופלזמה. עם זאת, ייתכנו תסמינים כגון חום, עייפות, אובדן תיאבון, הפרעות בדרכי הנשימה, הקאות, שלשולים, צהבת, בעיות עיניים והפרעה עצבית.

 

מה כלול בתהליך הבדיקה לגילוי טוקסופלזמוזיס?

וטרינרים מקבלים פניות רבות לביצוע בדיקות טוקסופלזמוזיס לחתולים השייכים לנשים הרות. האשה ההרה צריכה להיות מודעת לנושאים הבאים הנוגעים לתהליך הבדיקה:

 

הן האשה והן החתול יכולים לעבור בדיקה לאיתור נוגדנים לטוקסופלזמוזיס. תוצאה שלילית מלמדת שהאשה (ו/או החתול) לא נחשפו לטפיל הטוקסו, אך אין להסיק ממנה שהאשה או החתול חסינים מפני הידבקות בטוקסופלזמוזיס במקרה של חשיפה עתידית. ההפך הוא הנכון: שניהם חשופים לסכנת הדבקה.

 

כייל נוגדנים חיובי יחיד, שהתקבל מבדיקת האשה ו/או החתול, מעיד על אחד משני מצבים: חשיפה לטפיל הטוקסו בעבר, או זיהום פעיל של טוקסופלזמוזיס בהווה. כדי לאבחן את המצב בוודאות, חובה לחזור על הבדיקה כעבור 2-4 שבועות.

 

אם תוצאות שתי הבדיקות דומות, הרי שהזיהום התרחש בעבר, ובעקבותיו נוצרה חסינות כלשהי בפני הידבקות חוזרת.

 

אם כייל הנוגדנים בבדיקה השניה גבוה משמעותית מהראשון, סביר יותר שמדובר במקרה פעיל של טוקסופלזמוזיס.

 

חשוב מאוד לבצע את שתי הבדיקות באותה מעבדה, כדי לאפשר השוואה אמינה בין התוצאות.

 

דרך שניה, ישירה יותר, לגילוי האפשרות של הדבקה בטוקסופלזמוזיס, היא בדיקה של דגימת צואה של החתול במיקרוסקופ, בחיפוש אחר ביצים (אאוציסטות) של טפיל הטוקסו. מכיוון שביצים אלה זעירות ביותר (אפילו לעין המיקרוסקופ), ומכיוון שייתכן שהחתול אינו מפריש ביצים כרגע אולם עשוי להפרישן בעתיד, חייבים לחזור על בדיקת צואת החתול במהלך ההריון, פעם בשבוע אם אפשר. שיטת בדיקה זו אינה מניבה תוצאות חיוביות רבות: קשה מאוד לאתר את הטפיל באמצעותה והוא עלול לחמוק כליל מזיהוי.

 

איך ניתן למנוע הדבקה בטוקסופלזמוזיס?

ישנם מספר כללים פשוטים המאפשרים למנוע הדבקה בטוקסופלזמוזיס:

 

אין לאפשר לחתול לאכול עכברים, ציפורים או בשר שלא בושל די צרכו. הזנת החתול במזון מסחרי בלבד והחזקתו בבית מונעת כמעט לחלוטין כל אפשרות שהחתול יידבק בטפיל.

 

יש לנקות את צואת החתול מארגז הצרכים מדי יום. גם אם צואת החתול מכילה ביצים של הטפיל, נדרשת תקופת דגירה של 1-5 ימים לפני שהדבקה תוכל להתרחש. ליתר ביטחון, אין לאפשר לאשה הרה לנקות את ארגז הצרכים.

 

כאשר עובדים באדמה שחתולים עלולים להטיל בה את צואתם (כגון ערוגה בגינה), יש ללבוש כפפות כדי למנוע מגע של הידיים עם ביצי הטפיל.

 

יש להימנע מאכילת בשר נא או שלא בושל כל צורכו. נושא זה טעון תשומת לב מיוחדת, מכיוון שהסיכון הטמון לָעוּבָּר בבשר נגוע לא מבושל גדול ככל הנראה מהסיכון הטמון בחתול.

 

יש לכסות ארגזי חול המיועדים למשחק ילדים. חתולי רחוב בוחרים לעתים קרובות לעשות את צרכיהם בארגזי חול, והחול עלול להישאר נגוע בטפילים גם לאחר איסוף הגללים.

  

לראש הדף