/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

מחלות שיניים אצל כלבים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מאילו סוגי מחלות שיניים סובלים כלבים?

מחלות שיניים נפוצות אצל כלבים כמו אצל בני אדם. מחלת השיניים הנפוצה ביותר אצל כלבים היא הצטברות אבנית הגורמת לגירוי החניכיים סביב בסיס השיניים (דלקת חניכיים – gingivitis), לחשיפת שורשי השיניים, ובסופו של דבר לזיהום ולאובדן שיניים.

  

כיצד נוצרת האבנית ולמה היא גורמת?

לאחר כל ארוחה, מתפתח על השיניים במהלך מספר שעות רובד חיידקי דביק המכונה פלאק. בתוך 24 שעות מתחיל הרובד החיידקי להתקשות ולהפוך לאבנית.

  

האבנית גורמת לנזק בשתי דרכים עיקריות. ראשית, היא משמשת מצע לחיידקים המתרבים בתוך הפה. קיימות הוכחות מדעיות לכך שחיידקים מרובד האבנית חודרים לתוך זרם הדם ומוצאים את דרכם לאיברים שונים. חיידקים אלה הם בין הגורמים למחלות לב וכליות.

  

שנית, האבנית מצטברת בקו החניכיים. כאשר שכבת האבנית מתעבה, היא יוצרת מרווח בין החניכיים לבין שורשי השן. כתוצאה מכך מתרופפת אחיזת השן והיא נופלת לבסוף.

  

האם אין אמת בטענה כי אכילת מזון מסחרי יבש מונעת הצטברות אבנית?

קיימות דעות מוטעות רבות לגבי הצטברות אבנית אצל כלבים. לתזונה תפקיד חשוב בעניין. מכיוון שמזון יבש הוא פחות דביק ממזון משומר, הוא נצמד פחות לשיניים, ולכן מאט מאוד את תהליך היווצרות האבנית. ואולם, אכילת מזון יבש אינה מסירה את האבנית מן השיניים. לאחר שנוצרה שכבת אבנית, ניתן להסירה בניקוי מקצועי בלבד.

  

אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על כמות האבנית המצטברת הוא המנגנון הכימי האישי (המוכתב על ידי גורמים גנטיים ואחרים) בפה. חלק מן הכלבים נזקקים לניקוי אבן מדי שנה, ואחרים יכולים להסתפק בניקוי פעם בכמה שנים.

  

מה עושה האבנית לשיניים?

כאשר האבנית נשארת בפה, עשויים להתחולל מספר תהליכים.

 1. האבנית תיצור מרווח בין החניכיים לבין שורשי השיניים. הרחקה זו מאפשרת התרופפות השן מאחיזתה בתוך הלסת והתפתחות דלקת במכתש השן. השיניים יתנדנדו ויפלו או יצטרכו להיעקר.
    
 2. הזיהום יתפשט בפה ויגרום לדלקת חניכיים (gingivitis), דלקת שקדים (tonsillitis) ודלקת בלוע (pharyngitis). אמנם אנטיביוטיקה עשויה לדכא את הדלקת באופן זמני, אך כל עוד האבנית נשארת בפה, עתידה הדלקת להתחדש במהרה.
    
 3. הזיהום בפה יחדור לזרם הדם ויתפשט לאזורים אחרים בגוף. דלקת זו עלולה לגרום למחלת כליות או לב.

לראש הדף

  

מה כולל ניקוי אבן משיני הכלב?

ניקוי נאות של השיניים והסרה מושלמת של רובד חיידקי השן ושכבת האבנית מחייב שיתוף פעולה מלא מצד המטופל.

  

לכן ניקיון יסודי של השיניים מחייב הרדמת הכלב. בהרדמה אמנם טמון תמיד סיכון מסוים, אך סמי ההרדמה החדשניים וציוד המעקב המתקדם הנמצאים בשימוש כיום מצמצמים מאוד סיכון זה, גם בטיפול בכלבים מבוגרים יותר. בחלק מן המקרים, בהתאם לגיל הכלב ולמצבו הרפואי הכללי, מומלץ לבצע לפני ההרדמה ספירת דם ובדיקת דם להדגמת תפקודי אברים שונים בגוף.

  

גיל הכלב ותוצאות בדיקת התפקודים יכולים להצביע על צורך במתן עירוי נוזלים תוך ורידי במהלך ההרדמה וניקוי האבן.

  

לפני הניקוי יבצע הוטרינר בדיקה יסודית של הפה, הלשון והלוע (pharynx) של הכלב. מטרת הבדיקה היא איתור שיניים עודפות, משוחררות, סדוקות או פגומות, שיני חלב שלא נפלו, גידולים, כיבים, מורסות מוגלתיות (אבצס), גופים זרים, זיהומים ודלקות חניכיים (gingivitis), מנשך לקוי ובעיות נוספות. תשומת לב מיוחדת תוקדש לאזורים הסובלים מדלקת חניכיים
(gingivitis) ודלקת מיסב השן (periodontitis – דלקת בקרומים המרפדים את מכתש השן).

  

תהליך ניקוי האבן משיני הכלב מורכב מארבעה שלבים:

 1. הסרת האבן (Scaling) מעל ומתחת גבול החניכיים, המבוצעת בעזרת מכשירים ידניים וציוד ניקוי על-קולי.
    

 2. ליטוש (Polishing) מחליק את פני השיניים והופך אותם לעמידים יותר בפני הצטברות מחודשת של אבנית.
    

 3. שטיפה (Flushing) מסלקת את האבנית החופשייה מן השיניים ומסייעת להרחקת החיידקים החיים בסביבת האבנית.
    

 4. טיפול פלואור (Fluoride Coating) מקטין את רגישות השן, מחזק את האמאיל ומצמצם את קצב הצטברות האבנית בעתיד.

הערה: לעיתים שיניים רופפות המצויות בפי הכלב נושרות במהלך ניקוי האבנית. שיניים אלו הוחזקו במקומן על ידי האבנית בלבד. השיניים הרופפות הללו גורמות לכאב, לאי-נוחות ולדלקות רבות וכן לריח רע מהפה, ולכן חייבים להסירן בכדי לשמור על בריאות הכלב. לכלבים יש 42 שיניים, וחסרונן של כמה ואפילו של הרבה מהן לא יפגע ביכולת הכלב לאכול. מפתיע לגלות כי חיות מחמד יכולות להסתדר מצוין גם בלי שיניים כלל.

  

אני מעונין לקבוע תור לניקוי אבן לכלב שלי. במה זה כרוך?

על הכלב להיות בצום ממזון מן השעה 18:00 בערב שלפני הטיפול, וממים – משעת חצות בלילה שלפני הטיפול.

  

בערב שלאחר הטיפול אין לאפשר לכלב לצאת מן הבית כדי למנוע תאונות (נפילות וכדומה) לפני התאוששות מלאה מן ההרדמה. אם הדבר אינו אפשרי, ניתן לפעמים להשאיר את הכלב במרפאה למשך הלילה.

  

אין להגיש לכלב מזון ומים משך שעה לאחר החזרה הביתה. במהלך הערב יש להאכילו ולהשקותו במנות קטנות. למחרת בבוקר, לאחר התאוששות מלאה מן ההרדמה, ניתן לחזור לתזונה רגילה.

  

במקרה שניתן לכלב טיפול אנטיביוטי יש למלא אחר ההוראות ולהשלים את מתן המנה כולה.

  

מהי מורסה מוגלתית (אבצס) בשורש השן?

כאשר מתפתחת דלקת סביב שורש השן, עלולה להיווצר במקום מורסה מוגלתית. המורסה כואבת מאוד ומלווה בעלייה בחום ובאובדן תיאבון. המורסה עלולה להפריש מוגלה סביב מכתש השן. אם המורסה נוצרת תחת השן הקדם-טוחנת העליונה האחרונה (הרביעית), עלולה להופיע נפיחות בעור מתחת לעיניים, ומוגלה עלולה להתנקז באזור הפנים, משום ששורש שן זו חודר לאזור הסינוסים שמתחת לעיניים.

  

למרות שהשן עשויה להיראות בריאה ותקינה, הזנחת מורסה בשורש השן עלולה לגרום להתפשטות הדלקת לתוך העצם המקיפה אותה. חייבים לעקור את השן היושבת על המורסה, לנקז את המוגלה ולנקות את מכתש השן. בדרך כלל ניתן טיפול אנטיביוטי. לפעמים יש צורך בטיפול חיטוי מקומי.

 

טיפול ביתי ומניעה

מזון כלבים יבש וצעצועי לעיסה דנטליים מסייעים למנוע הצטברות אבנית על שיני הכלב.

 

צחצוח שיני הכלב מדי יום הוא אחד מאמצעי המניעה הטובים ביותר. ניתן לרכוש מברשות שיניים ומשחות המיועדות במיוחד לטיפול בכלבים בבית. יש כלבים המוכנים לכך ללא כל התנגדות, ולעומתם אחרים שלא יאפשרו לבעליהם להתקרב לפיהם ואפילו ינשכו אותם אם ינסו לצחצח את שיניהם. חלקם יסכימו לטיפולים חלופיים, כגון ניגוב השיניים בעזרת מטלית רחצה טבולה בתמיסת מים חמימים וסודה לשתייה. יש גם כלבים שיהיו מוכנים לניקוי בחוט דנטלי, ואף יאפשרו לבעליהם לקלף בציפורניהם את האבנית המצטברת!

  

הוטרינר המטפל עשוי להמליץ אצל חלק מן הכלבים על שימוש בתמיסת שטיפה דנטלית לצמצום אוכלוסיית החיידקים בפה.

  

לראש הדף