/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

דלקות אוזניים אצל כלבים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

האם דלקות אוזניים אצל כלבים הן תופעה שכיחה?

דלקות בתעלה החיצונית של האוזן (האוזן החיצונית) הנגרמות על ידי חיידקים או פטריות הינן מן הדלקות השכיחות ביותר אצל כלבים. הדלקת מכונה otitis externa – דלקת האוזן החיצונית. למספר גזעים, כגון קוקר ספניאל, לברדור, גולדן רטריבר, רועה גרמני, ביגל, באסט ופודל, אוזניים רגישות יותר, אך דלקות אוזניים מופיעות גם אצל גזעים אחרים.

  

מהם הסימנים לדלקת אוזניים?

כלב הלוקה בדלקת אוזניים סובל מאי נוחות ומרגישות בתעלות אוזניו. הכלב מטלטל את ראשו בניסיון להיפטר מן הלכלוך והנוזלים באוזניו, ומשפשף אותן. לעיתים קרובות מתפתחים אודם מקומי, מראה דלקתי אופייני וריח דוחה. כן תיתכן הפרשה שחורה או צהבהבה.

  

האם סימנים אלו אינם מעידים בדרך כלל על קרדיות אוזניים?

קרדיות אוזניים יכולות לגרום לחלק מן הסימנים המתוארים, כולל הפרשה שחורה, גירוד וטלטול הראש. ואולם, הידבקות בקרדית האוזן שכיחה בעיקר אצל גורים. רוב מקרי קרדית האוזן אצל כלבים בוגרים מתרחשים בעקבות הצטרפות גור נושא קרדיות למשק הבית. קרדיות אוזן יוצרות לפעמים סביבה מארחת נוחה להתפתחות דלקת משנית, חיידקית או פטרייתית. לפעמים הקרדיות מספיקות להעלם לפני שהכלב מגיע לוטרינר, אך דלקת האוזניים החריפה נותרת בעינה.

  

מכיוון שמדובר בתסמין אופייני המעיד בדרך כלל על דלקת, האם אני יכול לרכוש בעצמי תרופה מתאימה, מבלי לקחת את הכלב להיבדק?

דלקות אוזניים יכולות להיגרם על ידי מספר חיידקים שונים וסוג אחד של פטרייה לפחות. הוטרינר אינו יכול להתאים תרופה לטיפול בדלקת מבלי לברר את הגורם המדויק שלה. בחלק מן המקרים, יכול הגורם לדלקת האוזן להיות גוף זר או גידול בתעלת האוזן. טיפול תרופתי בלבד לא יפתור בעיות אלו. בנוסף, חייבים לבדוק את הכלב ולוודאי שעור התוף לא נפגע. מתן תרופות מסוימות לחולה הסובל מקרע בעור התוף עלול לגרום לאובדן השמיעה. בדיקה זאת נעשית על ידי הוטרינר בלבד, במרפאתו.

  

איך מחליטים באיזו תרופה להשתמש?

ראשית, נבדקת תעלת האוזן בעזרת אוטוסקופ, מכשיר בדיקה הכולל עדשה מגדילה ואור. בעזרתו ניתן לראות בבירור את תעלת האוזן. בדיקה זו מאפשרת לוטרינר לקבוע אם עור התוף שלם ואם מצויים גופים זרים בתוך התעלה. במקרים בהם הכלב סובל מכאבים עזים ומתנגד לבדיקה, ייתכן שיהיה צורך לטשטש או להרדים אותו לחלוטין כדי לבצע בדיקה יסודית.

  

הפעולה הבאה תהיה בדיקת משטח מתעלת האוזן כדי לזהות את הגורם לדלקת. בדיקה זאת נקראת ציטולוגיה. בדיקה מיקרוסקופית של המשטח הכרחית על מנת לסייע לוטרינר לבחור בתרופה המתאימה לטיפול בתעלת האוזן הדלקתית.

  

כיצד מטפלים בדלקות אוזניים?

תוצאות הבדיקה האוטוסקופית והבדיקה הציטולוגית ינחו את הוטרינר לגבי המשך הטיפול. במקרה שנמצא בתעלת האוזן גוף זר או פרעוש, יקבל הכלב טשטוש כדי לאפשר את הוצאתם. כפי שהוזכר לעיל, מצטברת באוזני חלק מן הכלבים כמות של לכלוך המחייבת טשטוש או הרדמה לצורך ניקוי התעלה וביצוע בדיקה יסודית. סוג התרופה המתאים נקבע על פי תוצאת הבדיקה הציטולוגית. לפעמים נמצא בבדיקה יותר מאשר גורם אחד לדלקת (לדוגמא, חיידק ופטרייה, או שני סוגי חיידקים). במקרה כזה צריכים בדרך כלל לשלב מספר סוגי תרופות או תרופות רחבות-טווח.

  

מרכיב חשוב באבחנה הוא איתור גורם סמוי להופעת המחלה. רבים מבין הכלבים הסובלים מדלקות אוזניים כרוניות או חוזרות סובלים גם מאלרגיות או מתת-פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם). כאשר מתעורר חשד לגורם סמוי, חייבים לזהותו ולטפל בו במידת האפשר. העדר טיפול כזה מקטין את הסיכויים להחלמה מלאה מן הדלקת. אפשרות נוספת היא שהטיפול יניב תוצאות קצרות טווח, אך המצב ישוב וידרדר במועד מאוחר יותר (בדרך כלל עם סיום הטיפול התרופתי).

  

לראש הדף

  

מהי התחזית עבור כלב שלקה בדלקת אוזניים?

כמעט כל דלקות האוזניים הזוכות לאבחון ולטיפול נאות נרפאות לחלוטין, ואולם במקרה שקיים גורם סמוי אשר אינו מזוהה ומטופל, תהיה התחזית פחות אופטימית. לפעמים נדרשת בדיקת מעקב לפני השלמת הטיפול, אך בסופו של דבר צפויה החלמה מלאה.

  

מהי מידת החשיבות של הטיפול בדלקות אוזניים?

כלבים הסובלים מדלקת אוזניים הם אומללים למדי. הדלקת היא מקור לכאב תמידי הגורם להם לטלטל את ראשם ולגרד את אוזניהם. השלכות הדלקת אינן מסתכמות רק בכך. טלטול הראש וגירוד האוזניים עלולים לגרום לפקיעת כלי דם בתנוך האוזן ולחייב ניתוח. בנוסף, עלולות דלקות אוזניים כרוניות לחדור מבעד לעור התוף ולגרום לדלקת באוזן הפנימית.

   

תעלת האוזן של הכלב שלי סגורה כמעט לחלוטין. האם זו בעיה?

היסתמות של תעלת האוזן היא תוצאה נוספת של דלקת אוזניים כרונית. קיימות תרופות לכיווץ הרקמות הנפוחות ופתיחת התעלה, והן משפיעות על חלק מן הכלבים. עדיין ייתכנו מקרים שיחייבו בסופו של דבר התערבות כירורגית.

  

מהי מטרת ניתוח שכזה?

ניתוח לפתיחת תעלת אוזן סגורה נקרא כריתת אוזן לטרלית (צידית). מטרתו היא הסרת החלק האנכי (ורטיקלי) של תעלת האוזן והוצאת הרקמה הנפוחה שבתעלה האופקית. כריתת התעלה האנכית מצליחה בדרך כלל, אך קשה יותר להסיר כמויות גדולות של רקמה מתוך התעלה האופקית. בחלק מן המקרים נכרתת תעלת האוזן כולה במהלך הניתוח. בכך נפתרת בעיית התעלה, אך הכלב יישאר חרש באותו צד.

  

האם הכנסת תרופה לתוך האוזן מחייבת ידע כלשהו?

חשוב שהתרופה תגיע אל החלק האופקי של תעלת האוזן. תעלת האוזן החיצונית של הכלב בנויה בצורת האות "L". חלקה האנכי מגיע אל מחוץ לאוזן, בעוד חלקה האופקי טמון עמוק יותר ומסתיים בעור התוף. החדרת תרופה לתוך האוזן נעשית על פי השלבים הבאים:

 

 1. אוחזים ביד אחת את תנוך האוזן ומושכים אותו בעדינות ישר כלפי מעלה.
    
 2. מכניסים כמות קטנה של התרופה לתוך החלק האנכי של תעלת האוזן תוך כדי החזקת תנוך האוזן במצב מוגבה. מחזיקים את האוזן באותה תנוחה כך שהתרופה תספיק לזרום כלפי מטה ולעבור את הפנייה שבין התעלה האנכית והאופקית.
    
 3. מניחים אצבע אחת בבסיס האוזן מלפנים, ואת האגודל בבסיס האוזן מאחור.
    
 4. מעסים את תעלת האוזן האחוזה בין האצבע והאגודל. צליל של נוזלים ניתזים מעיד כי התרופה הגיעה לתעלה האופקית.
    
 5. משחררים את האוזן ומאפשרים לכלב לטלטל את ראשו. תרופות המכילות מרכיב להמסת שעווה מביאות לשחרור הלכלוך ומאפשרות לכלב להוציאו באמצעות הניעור.
    
 6. אם הכלב נזקק לתרופה נוספת, חוזרים על הפעולה בדיוק באותה צורה.
    
 7. לאחר הכנסת כל התרופות, מנקים את החלק החיצוני של תעלת האוזן והחלק הפנימי של תנוך האוזן בעזרת כדור צמר גפן טבול במעט מאוד אלכוהול .

לראש הדף