/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

טיפול בפרעושים וקרציות אצל כלבים


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

     

איך אפשר להיפטר מן הפרעושים שעל הכלב שלי?

לשאלה פשוטה זו תשובה מורכבת למדי. טיפול מוצלח בפרעושים נחלק לשני מישורים. חייבים לטפל בפרעושים החיים על הכלב, וחייבים לטפל בפרעושים החיים בסביבתו. מכיוון שאותם פרעושים נטפלים לכלבים ולחתולים, מציאות של חתול בסביבתו של הכלב מקשה מאוד על ההתמודדות עם הפרעושים. כדי להבין את מורכבות הנושא, חובה להכיר תחילה את מחזור חיי הפרעוש.

   

פרעושים עושים רושם של יצורים פשוטים למדי. האם מחזור החיים שלהם אכן מורכב כל כך?

מחזור החיים של הפרעוש מורכב מארבעה גלגולים, אם כי ניתן לראות בעין רק את הפרעוש הבוגר. כאשר לוקחים בחשבון את כל ארבעת הגלגולים, מהווה הפרעוש הבוגר כ-5% בלבד מתוך האוכלוסייה כולה.

   

ביצי פרעושים הן לבנות בגוון פנינה, ואורכן כ-½ מ"מ ("1/32). בשל גודלן הזעיר לא ניתן לראותן בעין בלתי מזוינת. הפרעושים מטילים את ביציהם על הכלב, אך אלה אינן נדבקות לפרוותו. הביצים נושרות ומתפזרות בסביבת הכלב. הביצים מהוות 50% מאוכלוסיית הפרעושים. מן הביצים בוקעות רימות כעבור 1-10 ימים, בהתאם לתנאי החום והלחות. חום ולחות גבוהים מעודדים בקיעה מוקדמת.

 

רימות הפרעושים הן דקיקות ואורכן 2-5 מ"מ ("1/8-1/4). הרימות ניזונות מפסולת אורגנית המצויה בסביבה ומצואת פרעושים בוגרים, המהווה מרכיב חיוני להתפתחותן. הן מתרחקות מאור שמש ישיר ומתחפרות עמוק בתוך סיבי שטיחים או תחת חומרים אורגניים (דשא, ענפים, עלים או אדמה). לאחר 5-11 יום הופכות הרימות לגלמים.

 

הרימות, שהן הגלגול הצעיר של הפרעוש, זקוקות ללחות, ומתות בתנאי יובש. לכן, אין לרימות כמעט סיכוי לשרוד בחוץ במקומות נטולי צל. רימות מתפתחות בחוץ רק במקומות בהם הקרקע מוצלת ולחה ובעלי חיים נגועים בפרעושים מבלים שם זמן משמעותי כך שצואת הפרעושים מספיקה להתפזר בסביבה. בתוך הבתים מתפתחות רימות היטב במעמקי השטיחים או בסדקים בריצוף עץ. התפתחותן טובה במיוחד בתנאי מזג אוויר לח.

 

בתום התפתחות הרימה, טווה הרימה הבוגרת פקעת דמוית-משי, בתוכה יתפתח הגלגול הבא, הגולם. הפקעת הדביקה מתכסה במהירות בפסולת מן הסביבה המסייעת להסוות אותה. בתנאי לחות וחום יחסיים, יהפוך הגולם לפרעוש בוגר בתוך 5-10 ימים, אך יציאת הפרעוש הבוגר מן הגולם מותנית בגירוי של לחץ פיזי, עליה ברמת הפחמן הדו-חמצני או חום.

 

פרעושים בוגרים שטרם בקעו יכולים להתקיים בתוך הפקעת עד 140 יום. במהלך תקופה זו הם מוגנים בפני קוטלי-חרקים המפוזרים בסביבתם. משום כך, יכולים פרעושים בוגרים להמשיך ולהופיע עד שלושה שבועות לאחר יישום קוטלי-חרקים.

   

כאשר הפרעוש הבוגר יוצא מתוך הגולם, הוא מחפש מיד פונדקאי, מכיוון שהוא חייב לאכול ארוחת דם בתוך ימים ספורים כדי להמשיך ולהתקיים. הפרעוש מזהה בני אדם, חיות מחמד וחיות בר (כגון סנאים) על פי חום הגוף, תנועה ועליה בריכוז הפחמן הדו-חמצני הנוצר על ידם בתהליך הנשימה. הפרעוש נמשך לאור, ולכן עולה אל פני השטיחים כדי להגיע לפונדקאים אפשריים החולפים במקום.

 

נקבות הפרעוש יכולות להתחיל בהטלת ביצים בתוך 36-48 דקות מארוחת הדם הראשונה. הנקבה מסוגלת להטיל ביצים במשך עד 100 ימים, כך שפרעוש אחד עשוי לייצר אלפי ביצים.

 

בתנאי חום ולחות מתאימים, יארך מחזור החיים כולו (פרעוש בוגר > ביצה > רימה > גולם > בוגר) 14-21 יום. בתנאים שונים יכול המחזור להתפרש על פני שנה תמימה. זהו אחד הגורמים המקשים על השמדת הפרעושים.

  

לראש הדף

  

כיצד יכולים הפרעושים להזיק לכלב שלי?

בהעדר טיפול, יכולה נקבת הפרעוש למצוץ דם מן הפונדקאי משך מספר שבועות. בתקופה זו צורכת הנקבה דם במשקל הגדול פי 15 ממשקל גופה. פרעוש זכר אינו זקוק לדם כה רב, אך גם הוא תורם לאיבוד דם משמעותי. פונדקאות של פרעושים עלולה לגרום לירידה בכמות כדוריות הדם האדומות של הכלב, תופעה המוכרת בשם אנמיה. אצל כלבים צעירים או חלשים עלולה האנמיה להחמיר עד כדי גרימת מוות.

 

בניגוד לתפיסה הרווחת, גורמות עקיצות הפרעושים עצמן לגירוד מועט ביותר אצל כלבים. לעומת זאת, כלבים רבים מפתחים אלרגיה לרוק של הפרעושים. כאשר כלבים אלה נעקצים, אפילו על ידי פרעוש אחד בלבד, הם סובלים מגרד חזק ושורטים ונושכים את עורם משך ימים ואף שבועות רבים.

 

איך ניתן לשחרר את הכלב מן הפרעושים?

טיפול יעיל בפרעושים מחייב השמדת הפרעושים החיים על הכלב וכן השמדת הפרעושים המצויים בסביבתו. האמת היא שהטיפול הסביבתי אף חשוב יותר מאשר הטיפול בכלב. כשמדובר בכלב שאינו יוצא מן הבית ואין לכם חיות מחמד נוספות היוצאות ונכנסות, הטיפול בסביבה פשוט יחסית.

 

לעומת זאת, טיפול בכלב המסתובב גם בחוץ או חי בחוץ, מורכב בהרבה. ייתכן שלא ניתן יהיה להיפטר לחלוטין מפרעושים בסביבה כזו, אך עדיין חייבים לנסות להתמודד עם הבעיה. שיטוט חופשי של הכלב, או כניסת כלבים אחרים לחצר מגוריו, מקשים עוד יותר על המשימה של השמדת הפרעושים.

 

איך ניתן להגן על הכלב?

רוב קוטלי החרקים מן הסוג הישן, שנועדו לטיפול חיצוני בכלב, נותנים תוצאה מוגבלת בטיפול בפרעושים, מכיוון שטווח יעילותם הוא מספר שעות בלבד לאחר הטיפול. בנוסף, רוב המוצרים הללו מועיל רק כנגד פרעושים בוגרים. אבקות, תרסיסים ושמפו נגד פרעושים משמידים את הפרעושים המצויים על גבי הכלב בזמן השימוש בהם. לעומת זאת, אין למוצרים אלו כמעט כל השפעה שיורית, ולכן הם אינם מונעים היטפלות חוזרת של פרעושים המגיעים מן הסביבה. לכן, עלול הכלב להתמלא שוב בפרעושים למחרת רחצה באמבט נגד פרעושים או ריסוס או איבוק במוצר דומה.

 

כיום ניתן לרכוש מוצרים חדשים ויעילים יותר היכולים לשמש מרכיב חשוב בתוכנית טיפול כללית:

  • מוצרים לטיפול חיצוני מקומי (אמפולות) Frontline, Advantage, או Revolution/Stronghold
  • תרסיסFrontline
  • במתן בפהProgram

אזהרה: לפני הטיפול בכלב בכל מוצר שהוא, בטיפול חיצוני או פנימי, חובה לקרוא בתשומת לב את ההנחיות על גבי התווית או בעלון המצורף. כלבים, ובמיוחד גורים, רגישים במיוחד לחומרי הדברה, ושימוש בלתי-זהיר במוצרים אלה עלול לגרום למוות. מוצר הנחשב בטוח לטיפול בכלב בוגר עלול להיות מסוכן לגורים. כאשר רוכשים מוצר לטיפול בגורים, על התווית או העלון המצורפים למוצר לציין בפירוש את גיל הגורים. אם רשום כי המוצר בטוח לשימוש בגורים מגיל ששה שבועות ומעלה, אין להשתמש בו לטיפול בגורים בני חמישה שבועות. לעולם אין לטפל בכלב במוצרים שלא מצוין עליהם בפירוש שהם מתאימים לטיפול בכלבים.

 

האם נכון שקיימת טבלית נגד פרעושים הניתנת לכלבים פעם בחודש?

כן. טבלית מהפכנית זו ניתנת לכלב בפה פעם בחודש, אך חשוב להבין מה היא עושה ומה אינה מסוגלת לעשות. לתרופה זו אין כל השפעה על פרעושים בוגרים, והשמדתם מחייבת שימוש במוצרים האחרים שהוזכרו לעיל. הטבלית החודשית גורמת לנקבת הפרעוש להטיל ביצים פגומות שאינן בוקעות. לכן, ניתן יהיה לחוש בתוצאות הטיפול רק כעבור תקופה של חודש עד ארבעה חודשים, בהתאם לכמות הפרעושים בסביבת הכלב. עם זאת, טיפול שוטף לאורך השנה כולה באקלימים חמים מאפשר התמודדות עם אוכלוסיית הפרעושים כולה. השימוש במוצר נראה בטוח מאוד ואינו מפריע או משבש את פעילותם של טיפולי מניעה לתולעי לב. ארגון ה-FDA בארה"ב אישר את השימוש בטיפול זה בכלבלבים מגיל ששה שבועות ומעלה.

 

איך מטפלים בסביבת הכלב?

הטיפול הסביבתי כנגד פרעושים מתחלק לטיפול בבית וטיפול בחצר. למרות שייתכן שפרעושים חיים בביתכם, רוב בני האדם אינם רואים אותם. פרעושים מעדיפים בדרך כלל כלבים וחתולים על פני בני אדם, ונטפלים לבני אדם רק כאשר חלפו מספר ימים מאז הסתובב בבית כלב או חתול. (יש, כמובן, מקרים יוצאים מן הכלל.)

 

לטיפול בבית ניתן להזמין מדביר מקצועי, או לחילופין להשתמש ב-fogger (ערכת עשן להדברה ביתית) או בתרסיס ארוך-השפעה. תרסיסים וערכות עשן אלה יעילים מאוד להשמדת פרעושים בוגרים, אך אינם פוגעים בפקעות שטרם נפתחו. יש לרכוש תרסיס או ערכת עשן המכילים חומר להשמדת פרעושים בוגרים ופוגעים גם בהתפתחות ביצים וזחלים.

 

באקלים שבו תקופות חמות ממושכות מלוות בלחות גבוהה, ייתכן שיהיה צורך להשתמש במוצר בעל השפעה שיורית של 30 יום פעמיים או שלוש עד להשמדת כל גלגולי הפרעושים המצויים בבית. ביצוע הטיפול השני שבועיים לאחר הטיפול הראשון, ייתן את התוצאות הטובות ביותר.

 

טיפול בחצר יכול להיעשות גם הוא על ידי מדביר מקצועי או בעזרת קוטלי-חרקים שונים לשימוש עצמי. חובה לבדוק ולוודא באופן מוחלט כי חומרי ההדברה המשמשים את המדביר המקצועי או אתכם אינם פוגעים או מזיקים בשום צורה שהיא בחיות בר, כלבים או חתולים. יש להקפיד לבחור קוטל-חרקים בעל השפעה שיורית של 30 יום. שימוש במוצר כזה חוסך את הצורך לרסס את החצר מדי שבוע. באקלים שבו תקופות חמות ממושכות מלוות בלחות גבוהה, ייתכן שיהיה צורך לטפל בחצר פעם בחודש במהלך העונה החמה. יש להשתמש תמיד במוצר בעל השפעה שיורית של 30 יום. הוטרינר שלכם יוכל להמליץ על המוצר היעיל ביותר למקרה שלכם.

 

שמעתי שיש מדבירים הנותנים אחריות לשנה שלמה על טיפול בבית. האם יש אמת בפרסום כזה?

קיימות חברות המטפלות בשטיחים באבקה קוטלת פרעושים. האבקה אינה רעילה לבני אדם. היא מוחדרת עמוק לתוך השטיח כדי למנוע את שאיבתה במהלך ניקיון שגרתי. טיפול זה הוכיח את יעילותו, גם במקרים של מכת פרעושים חמורה. עם זאת, הטיפול אינו כולל את החצר.

 

ניתן לרכוש את אותו חומר הדברה, השייך למשפחת החומצה הבורית (boric acid), בערכות לשימוש ביתי, אך ערכות אלו אינן מבטיחות אחריות לשנה.

 

אפשרות נוספת היא טיפול בחומר המכיל fenoxycarb המווסת התפתחות חרקים. כפי שצוין לעיל, מוצרים אלו מומלצים לשימוש פעם או פעמיים בשנה. Fenoxycarb אינו פוגע בפרעושים בוגרים, אך מסייע מאוד בהגבלת התפתחות הביצים והזחלים. מדובר בחומר דמוי הורמון הפוגע בגלגולים המוקדמים של הפרעוש. החומר אינו מוגדר כקוטל חרקים ולכן בטוח לשימוש בבתים עם ילדים קטנים.

 

לראש הדף

  

לא ראיתי פרעושים על הכלב שלי. האם זו הוכחה שהם אינם קיימים אצלו?

כאשר כלב נגוע בפרעושים רבים, קל למצוא אותם. כאשר הנגיעות קלה בלבד, הדרך הטובה ביותר לגלותם היא להפוך את הכלב במהירות על גבו ולבדוק את בטנו. אם הפרעושים אינם מצויים שם, יש לבדוק את גב הכלב, ממש מעל הזנב. מפרידים את שערות הפרווה ומחפשים את הפרעושים על העור עצמו. כאשר יש פרעושים ספורים בלבד, מחפשים "לכלוך פרעושים". מדובר בהפרשות הפרעושים המכילות דם מעוכל. מציאות של לכלוך פרעושים מעידה בוודאות על מציאות פרעושים או על טפילות שהסתיימה לא מזמן.

 

לכלוך פרעושים דומה לאבקת פלפל שחור. צורתו משתנה ונראית כנקודות שחורות זעירות או כגלילים באורך כ-½ מ"מ ("1/32). במקרה של ספק בזיהוי, שמים את החומר החשוד על שולחן או על משטח עבודה בהיר. מוסיפים טיפה אחת או שתיים של מים וממתינים כחצי דקה. אם אכן מדובר בלכלוך פרעושים, ישנו המים את צבעם לחום אדמדם עם התרככות שאריות הדם. שיטה נוספת היא פיזור הגרגירים על מגבת ניר לבנה והרטבתה. שפשוף עדין של הגרגירים על פני מגבת הנייר יביא להופעת כתם אדום.

 

אנשים רבים מוצאים טיפות דם זעירות על מצעי הכלב או במקום בו הוא ישן. בדרך כלל מדובר בצואת פרעושים שנרטבה והתייבשה והותירה כתם אדום על המצעים. זהו סימן נוסף למציאות פרעושים.

 

הכלב שלי חזר משהייה בפנסיון נגוע בפרעושים. האם לא ברור שהוא נדבק בפרעושים בפנסיון?

לאו דווקא. כפי שהסברנו לעיל, פרעושים בוגרים שטרם בקעו יכולים לשרוד עד 140 יום בתוך הפקעת. תקופה זו משמעותית כאשר בעלי החיים נעדרים מהבית לפרקי זמן ממושכים. כל עוד הבית ריק ושקט, נותרים הבוגרים בתוך הפקעות. גם במקרה שנעשה טיפול הדברה, הפרעושים הסגורים בפקעות מוגנים מפניו. כאשר דיירי הבית, בני אדם וחיות מחמד, שבים הביתה, בוקעים הפרעושים מתוך פקעותיהם ויוצאים מיד לחיפוש אחר ארוחת דם. במקרים כאלה הם קופצים על כלבים, חתולים ואפילו על בני אדם. אמנם נדמה כאילו כלב שחזר זה עתה מפנסיון הביא עמו הביתה את הפרעושים, אך בהחלט ייתכן שבקיעה פתאומית של פרעושים בוגרים היא הגורם להופעתם.

 

זכרו שגם אתם יכולים להכניס הביתה פרעושים שקפצו על בגדיכם תוך כדי הליכה בחוץ.

 

מה עלי לעשות כדי לטפל בקרציות התוקפות את הכלב שלי?

להלן מספר מוצרים מומלצים:

  • קולרים – הקולרים היחידים המומלצים כיום הינם מסוג Kiltix ו-Preventic. קולרים אלה יעילים ביותר, אך אסור להרטיבם ויש להחליפם מדי חמישה חודשים.
  • תרסיס – קיים תרסיס בשם Frontline הנותן תוצאות טובות, אם כי לא מושלמות, ולכן במקרה שסביבת מגורי הכלב נגועה במיוחד בקרציות, עדיף להשתמש בקולרים. לקבלת הגנה טובה ניתן גם לשלב שימוש בתרסיס Frontline עם קולר.
  • טיפול חיצוני (אמפולות) – מריחת תמיסת Frontline או Revolution/Stronghold בין השכמות של הכלב פעם בחודש מסייעת מאוד לדחיית קרציות (וכן פרעושים וסוגים מסוימים של טפילי מעיים).

אזהרה: לפני השימוש בכל מוצר שהוא, חובה לקרוא את ההנחיות על גבי התווית או בעלון המצורף. שימוש בלתי-זהיר במוצרים להרחקת קרציות עלול לגרום לפגיעה מסוכנת בכלבים, ובמיוחד בגורים.

  

לראש הדף