/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

כלבים – גזזת


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי הגזזת וכיצד היא נגרמת?

גזזת הינה מחלת עור, במהלכה מופיעים על פני העור כתמים של עור קשקשי, בדרך כלל בצורת טבעת. הצורה האופיינית של הכתמים עוררה את הסברה שהגזזת נגרמת על ידי תולעת המתחפרת מתחת לעור, אולם כיום ברור שהגזזת אינה קשורה כלל לתולעים אלא נגרמת על ידי פטרייה. כלבים יכולים להיפגע על ידי ארבעה מיני פטריות הגורמים לסוגים שונים של גזזת, ועלולים לפגוע גם בבני אדם ובחתולים.

 

הפטריות חיות בזקיקי השיער וגורמות לשערות להישבר בגובה פני העור. בדרך כלל גורמת הגזזת להיווצרות אזורים קרחים. עם התפשטות הפטרייה, לובשים הכתמים צורה אסימטרית ומתפשטים בהדרגה על פני גוף הכלב כולו.

 

כמה זמן חולף מההידבקות ועד להתפרצות המחלה?

תקופת הדגירה של הגזזת נמשכת 10-12 יום, כלומר יחלפו 10-12 ימים ממועד החשיפה הראשונית לפטרייה ועד להופעת הפצעים הראשונים.

 

כיצד מאבחנים גזזת?

ישנן שלוש דרכים לאבחן גזזת:

 • זיהוי הכתמים המופיעים על העור כפצעי גזזת.
 • הזרחת השערות הנגועות במנורה מיוחדת (יצוין כי רק שתים מארבע הפטריות זוהרות בתאורה כזו).
 • גידול תרבית מתוך דגימת שיער, במעבדה. שיטה זו היא המדויקת ביותר, אך קבלת תשובה חיובית עשויה לארוך עד שבועיים-שלושה.

איך נדבקים במחלה?

ההידבקות בגזזת מתרחשת במגע ישיר בין חולה לבריא. המחלה עוברת בין כלבים, חתולים ובני אדם, וכולם יכולים להדביק זה את זה. המקור לגזזת אצל ילדים יכול להיות חיית המחמד בביתם, או ילד אחר בבית הספר. מבוגרים אינם נדבקים במחלה בדרך כלל, מלבד כאשר הם סובלים מחתכים או שריטות בעור, אך ילדים רגישים הרבה יותר.

 

במקרה שמתגלים כתמים חשודים על פני העור שלכם או של בני המשפחה, עליכם לפנות לרופא המשפחה.

 

ניתן להידבק בגזזת גם מסביבה נגועה. נבגי הפטרייה מסוגלים לשרוד בכלי מיטה או בשטיחים למשך מספר חודשים. ניתן להשמיד את הנבגים באמצעות תמיסת כלור ("מלבין", "אקונומיקה") ומים (ביחס של 500 מ"ל כלור לארבעה ליטרים של מים) במקומות המותרים לניקוי בכלור.

 

כיצד מטפלים בגזזת?

ישנן מספר דרכים לטפל בגזזת. התכנית הטיפולית עבור הכלב שלכם תיקבע בהתאם לחומרת המחלה, מספר חיות הבית שנדבקו, האם מתגוררים ילדים בבית ובאיזו מידה ניתן לחטא את סביבתו של הכלב.

 • Griseofulvin. תרופה זו מצטברת בשורשי השער המהווים את מוקד ההתפתחות של הפטרייה ומשמידה את הגזזת מן היסוד. הכלב צריך לקבל תרופה זו מדי יום. כאשר קיימים פצעים פעילים חייבים הכלבים ליטול את הטבליות במשך שלושים יום לפחות. כעבור חודש יש לקחת את הכלב לביקורת אצל הוטרינר כדי לוודא את מידת ההצלחה של הטיפול בזיהום. ספיגתן של טבליות Griseofulvin בקיבה מותנית במציאות שומנים בקיבה באותו הזמן. לשם כך יש להאכיל את הכלב במזון עשיר בשומן, כדוגמת מזון כלבים משומר עשיר או כמות קטנה של שומן בשר (ניתן לבקש שומן כזה מעובדי מחלקת הבשר במרכול המקומי), או להשקות אותו בשמנת. זהו המרכיב החשוב ביותר בטיפול. במקרה של קושי במתן הטבליות, אנא פנו לוטרינר לקבלת ייעוץ. אם ידוע לכם על קושי כלשהו שהתעורר אצל הכלב בעבר עקב צריכת שומן, או במקרה שהכלב סובל מהתקף של דלקת בלבלב, יש ליידע את הוטרינר באופן מיידי.
     
 • תכשירים רפואיים אנטי-פיטרייתיים לשימוש חיצוני. תכשירים אלו מיושמים על האזורים הנגועים פעם ביום למשך עשרה ימים. אין למרוח את התכשיר על פצעים סמוכים לעיניים מחשש לחדירת התרופה לעיני הכלב. בעת הטיפול יש ללבוש כפפות גומי חד פעמיות.
    
 • חפיפה בשמפו אנטי-פטרייתי. יש לחזור על הטיפול שלוש פעמים, עם הפסקה של יום בין חפיפה לחפיפה. בעלי חיים שנחשפו למחלה אך טרם חלו יש לחפוף פעם אחת. החפיפה היא אמצעי חשוב להסרת הנבגים מפרוות בעלי החיים כדי למנוע התפזרותם בסביבה והדבקה מחודשת. יש להקציף את השמפו ולהשאיר אותו על הפרווה למשך חמש דקות לפני השטיפה. בעת החפיפה יש ללבוש כפפות גומי חד פעמיות.
     
 • טבילה באמבט רפואי על בסיס סיד וגופרית. יש לבצע טיפול זה פעמיים בשבוע במהלך השבועיים הראשונים, ופעם בשבוע למשך 4-6 שבועות נוספים. יש להטביל באמבט על בסיס סיד וגופרית גם חיות מחמד אחרות (כלבים או חתולים) המתגוררות באותו בית, כדי למנוע הדבקתן במחלה. במקרה שמופיעים כתמי גזזת אצל חיות מחמד נוספות, יש לתת גם להם טיפול ב-Griseofulvin. יש ללבוש כפפות גומי או לטקס חד פעמיות בעת הטבלת בעלי החיים באמבט. טיפול זה הוא יעיל ביותר, אם כי יש לתמיסה ריח חריף והיא עלולה להכתים תכשיטים.
        
 • גילוח פרוות הכלב. הגילוח נעשה על מנת להסיר את השיער החולה. אנו ממליצים על גילוח רק במקרים שהגזזת התפשטה על פני שטחים נרחבים.

לאלו תוצאות ניתן לצפות בעקבות הטיפול?

הטיפול אינו צפוי להניב תוצאות מיידיות. הקרחות נוטות לגדול לפני שהן מצטמצמות. בתוך שבוע עד שבועיים ייפסקו נשירת השיער והופעת קרחות חדשות, המראה הגלדי של העור ייעלם בהדרגה והעור יחזור למראהו הבריא. אם השבועיים הראשונים לטיפול אינם מביאים להטבה באחד מן הסימנים הללו, על הכלב להיבדק שוב אצל הוטרינר.

 

למשך כמה זמן יהיה הכלב מדבק?

במקרה של טיפול אגרסיבי, ממשיכים כלבים חולי גזזת להיות מדבקים למשך כשלושה שבועות. כאשר ניתן טיפול מתון יותר, או כאשר התרופות אינן ניתנות ברצף, יישאר הכלב מדבק לזמן ארוך יותר. בתקופה זו מומלץ לצמצם ככל האפשר את החשיפה לכלבים וחתולים אחרים ולבני המשפחה.

 

שמעתי שיש כלבים שאינם נרפאים לעולם. האם זה נכון?

הגזזת אמורה להיעלם לחלוטין עם השלמת הטיפול. עם זאת, ישנו מצב של כלב נשא. מציאות זו מתרחשת בדרך כלל כאשר הטיפול היה קצר מדי, או לא היה מקיף וכוללני די הצורך, או מכיוון שהכלב לוקה במחלה סמויה הפוגעת במערכת החיסון.

  

לראש הדף