/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

כלבים – תולעים עגולות


דפי מידע

 

 

 
 

תוכן העניינים

 

הצטרפות
או תרומות

  

מהי תולעת עגולה?

התולעת העגולה, כפי ששמה מרמז, היא בעלת גוף גלילי. אורך תולעת ממוצעת הינו 7-12 ס"מ. התולעים חיות במעי הכלב וניזונות ממזון מעוכל חלקית. שלא כמו תולעי הקרס, התולעת העגולה אינה נצמדת לדופן המעי, אלא שוחה בחופשיות בתוך מזונה. התולעת העגולה, המכונה לפעמים אסקריס, כרץ או נמטודה, מטילה כמויות לא גדולות של ביצים מיקרוסקופיות המופרשות בצואת הכלב. בדומה לביצי תולעי הקרס, ניתן לזהות את הביצים בבדיקה מיקרוסקופית בלבד.

  

איך הכלב שלי נדבק בתולעת עגולה?

כלבה שסבלה מתולעים עגולות בזמן כלשהו בעבר, יכולה להדביק בהם את הגורים לפני ההמלטה. הדבקה כזו אפשרית גם כאשר התקבלה תוצאה שלילית בבדיקת דגימות צואה של הכלבה לאיתור תולעים עגולות, מכיוון שהרימות (larvae – שלב התפתחות מוקדם של התולעת) של התולעת העגולה מתחפרות ברקמת השריר של הכלבה ואינן מתגלות על ידי בדיקות לאיתור ביצי תולעים בוגרות.

  

מקור נוסף ממנו נדבקים גורי כלבים בתולעת עגולה הוא חלב אם. רימות של התולעת העגולה יכולות להימצא בבלוטות החלב ובחלב של הכלבה האם במשך כל תקופת ההנקה.

  

דרך נוספת בה נדבקים כלבים וכלבלבים היא בליעת ביצי תולעים עגולות הנושאות בתוכן רימות של התולעת. הרימות בוקעות בקיבת הכלב ובמעי הדק ונודדות דרך השרירים, הכבד והריאות. לאחר מספר שבועות חוזרות הרימות למעי, משלימות את התפתחותן, מגיעות שם לבשלות ומטילות דור חדש של ביצים. אלו מופרשות בצואת הכלב, ומחזור החיים של הטפיל מתחיל מחדש.

  

ברור שכלב יכול להידבק בתולעים עגולות באמצעות הביצים המופרשות בצואת כלב אחר, ואולם מתברר שישנם סוגים רבים של בעלי חיים אחרים המשמשים פונדקאים לתולעת העגולה ויכולים גם הם להדביק בה כלבים. אלה כוללים תיקנים, שלשולים, תרנגולות, מכרסמים ונברנים שונים.

  

איזה נזק עלולות התולעים העגולות לגרום לכלב שלי?

תולעים אלו אינן גורמות על פי רוב נזק פתוגני לכלבים בוגרים, אך כמות גדולה של תולעים יכולה לגרום לירידה במשקל ולבטן נפוחה אצל גורים ולחולשה אצל כלבים בוגרים. חלק מן המקרים מלווים בירידה בתאבון, הקאות או שלשולים. מקרים קשים של תולעים עגולות עלולים לעתים לגרום למותם של גורי כלבים.

  

איך מאבחנים הידבקות בתולעים עגולות?

הידבקות בתולעים עגולות מאובחנת בבדיקה מיקרוסקופית של דגימת צואה. מספר הביצים המופרשות בצואה קטן יחסית ולכן צריכים לפעמים לחזור על בדיקת הצואה. לעיתים מוצאים תולעים בוגרות בצואת הכלב או בקיאו.

  

כיצד מטפלים בתולעים עגולות?

הטיפול הוא פשוט למדי. קיימות מספר תרופות בטוחות ויעילות מאוד המשמידות את התולעים במעיים. חלק מן התרופות הללו מרדימות את התולעים לזמן מה ומאפשרות את הפרשתן בצואה בפעולת מעיים רגילה. התולעים גדולות מאוד וניתן לראותן, מורדמות או מתות, ללא כל קושי.

  

יש לחזור על הטיפול פעמיים או שלוש, בדרך כלל בהפרשים של שבועיים עד ארבעה שבועות. לא קיים כיום טיפול המסוגל להשמיד את הגלגולים המוקדמים של התולעים או את הרימות בשלב הנדידה.

  

הביצים עמידות מאוד בפני רוב חומרי החיטוי המקובלים ושורדות בתנאי סביבה קשים. לפיכך, הדרך היעילה ביותר למנוע הדבקה חוזרת היא פינוי צואת הכלבים. ניתן להיעזר בתמיסת מלבין כלורי ביתי ("אקונומיקה") בריכוז 1%, הממיסה את הציפוי החיצוני הדביק של הביצים ומאפשרת ניקוי יעיל, למרות שאינה משמידה את הביצים. חשוב לזכור את כללי הבטיחות הידועים המגבילים את השימוש בכלור לתנאים מסוימים.

  

לראש הדף

  

האם תולעים עגולות הפוגעות בכלבים מסוכנות לבני אדם?

כן. בני אדם עלולים להידבק בתולעים עגולות של כלבים וחתולים וטמונה בכך סכנה לבריאותם. בשנה אחת מתגלים קרוב ל-10,000 מקרים של תולעים עגולות אצל בני אדם. הסיכון להופעת בעיות רפואיות בעקבות הדבקה בתולעת עגולה גבוה במיוחד אצל ילדים. הרימות הנודדות ברחבי הגוף עלולות לפגוע במספר איברים שונים. בסביבה מתאימה, יכולות הביצים לשרוד ולהמשיך להוות מקור להדבקה אפשרית של בני אדם (וכלבים) במשך שנים.

  

כיצד ניתן להתמודד עם הדבקה בתולעים עגולות אצל כלבים, ולמנוע הדבקת בני אדם?

 • כלבות הרות חייבות לקבל טיפול נגד טפילים לקראת תום ההריון כדי לצמצם אפשרות של זיהום סביבתם של הגורים העומדים להיוולד. חובה למסור לבדיקה דגימות צואה של כל כלבה הרה.
     
 • כל גור כלבים חייב לעבור בדיקת צואה לאיתור טפילים. יש להקפיד על תילוע על פי לוח הזמנים המומלץ על ידי הוטרינר שלכם, כדי לפגוע באופן יעיל במחזור החיים של התולעת העגולה.
     
 • במקרה של גילוי טפיל כלשהו יש לבצע תילוע מיידי. בנוסף, תילוע תקופתי עשוי להתאים לכלבים הנמצאים בסיכון גבוה להדבקה חוזרת. גם כלבים בוגרים עלולים לשוב ולהידבק בתולעים עגולות, לכל אורך חייהם.
     
 • יש לבדוק דגימות צואה של כלבים הניזונים מציד מספר פעמים בשנה. מומלץ לבצע הדברה כנגד מכרסמים ונברנים, מכיון שהם עלולים להדביק את הכלבים בתולעים עגולות.
    
 • כל כלב חייב להיבדק לפחות פעם בשנה לגילוי טפילים; לשם כך עליכם למסור דגימת צואה טרייה של הכלב לבדיקה במעבדה.
    
 • חשוב לפנות את צואת הכלבים מוקדם ככל האפשר, במיוחד מחצרות, גני שעשועים וגנים ציבוריים.
    
 • שמירה קפדנית על היגיינה חשובה מאוד, במיוחד עבור ילדים. אין לאפשר לילדים לשחק באזורים שעשויים להיות נגועים.

רוב המוצרים למניעת תולעי לב מכילים תרופה המסייעת בהתמודדות עם תולעים עגולות. כדורים מסוג Interceptor או Heartgard Plus, לדוגמא, הניתנים כטיפול מונע נגד תולעי לב, יכולים לסייע בהשמדת התולעים העגולות אצל כלבכם.

   

לראש הדף